Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéf policie by mohl přijít z civilu

Česko

Chceme mít ve funkcích ty nejlepší lidi, třeba z prostředí státního zastupitelství, tvrdí ministr John. Experti jsou spíše skeptičtí

PRAHA Ministr vnitra Radek John udělal další krok naznačující brzký konec policejního prezidenta Oldřicha Martinů ve funkci. Johnova poslední aktivita v tomto smyslu naznačuje, že by Martinů mohl v dohledné době nahradit i někdo, kdo vůbec není policistou. Tedy člověk z civilu.

Šéf Věcí veřejných John totiž nedávno vydal interní nařízení, které mu usnadňuje, aby se novým policejním prezidentem stal člověk, který nemá v policii žádný zaměstnanecký poměr. Doposud to přitom bylo obtížné, civilista neměl téměř žádnou šanci tento post obsadit. „Samozřejmě hledáme varianty. Jde nám o to, mít na všech místech ty nejlepší lidi. Například z prostředí státního zastupitelství,“ potvrdil LN John.

Podle něj ale předtím musí vést širokou diskusi. „Je otázkou, nakolik by policisté přijali takovou osobnost,“ dodal. První reakce expertů z řad policie přitom naznačují, že by se s „civilem“ ve svém čele smiřovali jen stěží.

S Martinů se chce ministr rozloučit Ostávajícím policejním prezidentovi Martinů ministr John už v létě prohlásil, že s ním dlouhodobě nepočítá. „Já jsem se s ním dohodl, že je jeho funkce dočasná,“ řekl tehdy John. Do dnešních dní ale nechce prozradit, kdy přesně Martinů odvolá a jmenuje jeho nástupce. Jasné není ani to, zda ministr hledá nového policejního prezidenta v řadách policie, anebo mimo ni.

Už 18. října 2010 John podepsal interní dokument umožňující nástup „civila“ do čela policie, který mají Lidové noviny k dispozici. „Ministr přijímá do služebního poměru státního občana České republiky, který je při přijetí do služebního poměru ustanoven na služební místo podle čl. 2,“ stojí v dokumentu. V článku dvě se pak mluví právě o policejním prezidentovi.

Podle odborářů z této formulace vyplývá, že ministr zneužije takzvaného „bočního vstupu“ a ustanoví dotyčného občana rovnou do nejvyšší – 11. tarifní třídy, tedy do postavení nutného k tomu, aby se mohl stát šéfem. „Boční vstup“ je využíván například u postů, jako je služební lékař nebo specialista – genetik, písmoznalec apod. „Užívá se v případech, v nichž by post nebylo možno obsadit postupem po kariérním žebříčku, protože obor vzdělání požadovaný pro výkon služebního místa je v bezpečnostním sboru neobvyklý,“ tvrdí místopředseda policejních odborů Petr Tomek. „Je to obcházení zákona, otevírá to prostor pro klientelismus. Je to podraz na všechny příslušníky,“ míní Tomek. Podle něj povede toto nařízení pouze k demotivaci policistů. „Ztrácí důvěru v to, že se kvalitní dlouholetou službou dostanou do vyšších funkcí,“ dodal místopředseda policejních odborů. Stejného názoru je i jeho nadřízený, policejní odborový boss Milan Štěpánek. Podle něj dokonce John přišel s návrhem už v srpnu, poté od něj couvnul. „Pokud se tak nyní děje, jedná se o porušování zákona a jeho obcházení účelovým výkladem,“ uvedl.

Dosud byla cesta pro člověka z civilu o hodně obtížnější. Mohl se sice přihlásit do výběrového řízení, ale až do do jednoho z posledních kol, kdy už je zpravidla dávno rozhodnuto. Nyní se pro civilisty vše výrazně zjednodušuje, zasáhnout do boje o post šéfa policie totiž mohou prakticky od začátku.

S tím ale nesouhlasí náměstek ministra vnitra František Vavera. Ten tvrdí, že resort přijal nařízení kvůli organizačním změnám. „Základním důvodem jsou změny organizační struktury, tedy zrušení pozice prvního náměstka ve služebním poměru příslušníka policie,“ sdělil. Tím byl za ministra Peciny Jiří Komorous. Nové nařízení mírnil tvrzením, že je prý možné, aby se šéfem policie stal někdo „zvenku“, již od roku 2007 a nový předpis prý pouze upřesňuje některé okolnosti.

Jde i o šéfa inspekce či hasičů Podle nového Johnova nařízení nemusí v budoucnu z „civilu“ být pouze policejní prezident, ale také šéf hasičů či ředitel inspekce vyšetřující trestné činy policistů.

Právě inspekce přitom také čeká na nového šéfa. V září skončil Zdeněk Pelc, jenž stál v čele útvaru od roku 2006. Ministr dočasným řízením inspekce pověřil Dušana Brunclíka. Nyní se čeká, koho John do funkce navrhne natrvalo. Ministr chce podle svých slov do konce roku uspořádat výběrové řízení.

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...