Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéf Samsungu se po skandálu vrací

Česko

SOUL Nejprve se kál před celým národem v televizi, pak byl odsouzen, nakonec omilostněn a teď je znova v čele jihokorejského Samsungu, společnosti s největšími tržbami na světě. Tak vypadala v posledních letech kariéra I Kun-hiho, od včerejška šéfa Samsung Electronics, hlavní divize konglomerátu Samsung. Firmě to podle analytiků pomůže. Prostí Jihokorejci to ale považují za důkaz toho, že velcí průmyslníci jsou v Jižní Koreji nepostižitelní. I Kun-hi, který byl v čele Samsungu po desetiletí, hrál ústřední roli v úplatkářském skandálu, který byl zřejmě největší v jihokorejské historii. Jeden z manažerů Samsungu před třemi lety oznámil, že firma má speciální fond, ze kterého uplácí vládní činitele, soudce a vyšetřovatele. Nebylo to poprvé - už v devadesátých letech se zjistilo, že Samsung uplácí a I Kun-hi za to byl dokonce odsouzen a poté omilostněn. Tentokrát ale šlo o více než stovku milionů dolarů a na přísném vyšetřování trvali jak zástupci parlamentních politických stran, tak i prezident. Kun-hi po vznesení obvinění dokonce vystoupil v televizi a prohlásil, že vše, co se stalo v Samsungu, je výlučně jeho chyba a že se omlouvá celému národu. Jenže vyšetřování žádné úplatkářství, přes přiznání I Kun-hiho, neprokázalo. Přišlo se však na něco jiného. I Kun-hi, který kontroluje Samsung prostřednictvím skupiny různých společností s křížovým vlastnictvím akcií (oficiálně má jen 3,38 procenta akcií Samsungu), začal převádět cenné papíry na svého syna. Jenže nechtěl platit daně, a tak prodával cenné papíry pod cenou speciálně vytvořené firmě. Tím porušil jihokorejské daňové zákony a připravil stát o čtyři miliardy dolarů (dnes okolo 80 miliard korun). Loni v srpnu byl proto odsouzen na tři roky podmíněně a odstoupil z vedení firmy i ze všech veřejných funkcí. Soud mu také nařídil zaplatit část dlužných daní a vyměřil mu pokutu. Celkem šlo o něco málo více než osminu sumy, o kterou připravil stát. V prosinci I Kun-hi dostal milost od prezidenta I Mjong-baka. Prezident to zdůvodnil tím, že je třeba, aby se I Kun-hi očistil a mohl se vrátit do jihokorejského olympijského výboru a svými zkušenostmi pomohl Jižní Koreji získat pořádání zimních olympijských her v roce 2018. Není jasné jak. Už několikrát se ale v historii objevilo podezření, že při rozhodování olympijského výboru o pořádající zemi hrály roli úplatky.

Teď se I Kun-hi vrátil i do čela společnosti, odkud loni s omluvami odešel. „Očekává se, že pomůže firmě nalézt dlouhodobé cíle,“ řekl analytik Park Yun-chae z jihokorejské makléřské firmy Kiwoom Securities. Zřejmě by měl Samsungu pomoci s expanzí do oblastí pro něj dosud netradičních, jako je zdravotnictví či výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Firma se totiž bojí poklesu odbytu v oblasti elektroniky a stavby lodí, kde hlavně působí.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...