Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Má slova vyzněla jinak.‘ Vystrčil se kaje za výrok o lidech pracujících z domova, vyzýval je k odevzdání části výplaty

Miloš Vystrčil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Vystrčil. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha  Za chybu označil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) své nedělní vyjádření, že část platu lidí pracujících z domova by mohla jít živnostníkům, kteří jsou bez dostatečného příjmu. Uvedl to na svém Facebooku. Za svá slova se omluvil, stejně jako už v neděli večer. Vystrčila za jeho slova kritizoval a žádal omluvu mimo jiné předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

Vystrčil uvedl, že se v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News snažil vybídnout k solidaritě lidí působících ve veřejném sektoru s obchodníky, hostinskými a dalšími profesemi, jejichž činnost byla omezena a kteří byli epidemií postiženi nejvíce.

„Má slova však pro mnohé vyzněla jinak. Zejména jsem se nechtěně dotkl mnohých, kteří dnes pracují z domova a nemají to vůbec jednoduché. Velmi se za to omlouvám. Považuji to za svoji chybu,“ uvedl Vystrčil. Podle něj platí, že je vlastně jedno, jak politici svá slova mysleli, ale „důležitější a vlastně rozhodující je to, jak to lidé pochopili“.

Bednář v otevřeném dopise souhlasil s tím, že dopady spojené s pandemií nemůže nést jen jedna skupina obyvatel. Odmítl ale, že by se krize nedotkla úředníků, kteří musí nad rámec běžné agendy řešit administrativu spojenou s vládními opatřeními, například žádosti o kompenzace či ošetřovné.

„Označit tuto skupinu osob za ty, kteří nijak nenesou náklady pandemie jen z toho důvodu, že jim zatím nebyl zkrácen příjem, ukazuje na hluboké nepochopení toho, jaké všechny dopady pandemie skutečně má,“ uvedl Bednář. Byla to podle něj „neskutečná asociální a populistická dehonestace práce zaměstnanců ve veřejných službách a správě“.

Vystrčil v nedělním pořadu řekl, že v rámci solidarity část platu lidí na home office, většinou úředníků, které krize zatím vůbec nepostihla, by mohla být rozdělena mezi dva miliony drobných podnikatelů postižených epidemií nejvíce.

„Teď lezou po kolenou a my máme všechno a nic necítíme, tak si myslím, že v nějakém okamžiku by to mělo být tak, že část prostředků, které dostáváme, dostanou oni,“ řekl Vystrčil. Podle něj by živnostníci mohli dostat například 20 až 30 procent měsíčního výdělku lidí na home office. Živnostníky označil za sůl země a nositele svobody a demokracie, které je třeba podpořit a nenechat padnout.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...