Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie šetří stížnost záchranářky na nedostatek roušek. ČSSD se od trestního oznámení kraje distancovala

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Střední Čechy Předseda středočeské ČSSD Robin Povšík se distancoval od trestního oznámení, které Středočeský kraj podal kvůli zprávám o nedostatku ochranných pomůcek u záchranářů. Vedení hejtmanství se k Povšíkově výzvě nebude vyjadřovat, řekl vpodvečer Jan Nováček z tiskového oddělení krajského úřadu.

Na špatnou situaci si počátkem pandemie stěžovala záchranářka ze Zdib Veronika Brožová, podle kraje neměla pravdu. Zda oznámení míří na ni, hejtmanství neupřesnilo.

Povšík označil postup kraje za politicky i morálně nepřijatelný a vyzval hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) ke stažení trestního oznámení. ČSSD ve středních Čechách vládne s ANO, Povšík ale není členem rady kraje. Kromě něj podání trestního oznámení kritizuje opozice.

Policie se podle pořadu České televize (ČT) Reportéři zajímá o Brožovou a server Náš region, který od záchranářky informace převzal. Předmětem trestního oznámení je podle radního pro zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO) činnost médií. Na koho oznámení míří, nechtěl upřesnit s poukazem na to, že případ se prošetřuje.

„Je to zneužití policie, protože ta případ nakonec stejně odloží, pouze tím nikým nevolení krajští úředníci zkazí pár týdnů života několika lidem,“ sdělil ČTK Povšík. Třebaže není ve vedení kraje, za postoj úřadu se omluvil. „Žádám paní hejtmanku, aby zajistila stažení příslušného trestního oznámení, které podali její podřízení,“ dodal Povšík.

Poslanec a zastupitel za opoziční ODS Martin Kupka se obrátil s žádostí o vysvětlení na policejního prezidenta Jana Švejdara. Není mu jasné, proč se policie věcí zabývá. „Není to bohužel první případ podobného papalášského vyhrožování a zastrašování,“ dodal na adresu kraje.

Záchranářka 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítá. „Konkrétně 17. března měla Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje k dispozici 649 kusů respirátorů FFP3, 190 kusů respirátorů FFP2, 1210 ústenek, 384 ochranných obleků a 277 brýlí. Tyto počty se v průběhu nouzového stavu měnily, nicméně vždy byly pro záchranáře připraveny v dostatečném množství,“ uvedl Nováček.

Po zveřejnění informací podle něj začali na krajský úřad volat vyděšení lidé s dotazy, zda záchranka situaci zvládne. Kraj se v souvislosti se článkem v Našem regionu rozhodl 19. března podat „oznámení o skutečnostech nasvědčujících tomu, že mohlo dojít ke spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy“. Nováček neupřesnil na koho. „Samotnou paní hejtmankou jsme byli ujištěni, že trestní oznámení zcela jistě nemělo osobní charakter,“ uvedl předseda odborů středočeských záchranářů Jiří Havlovic.

Česká televize uvedla, že za záchranářku se postavila Komora záchranářů. „Čekají náš ještě možná další vlny a je potřeba se na to připravit. Pohrávat si takto s motivací a důvěrou zdravotníků není v této chvíli úplně vhodné,“ řekl v ČT prezident spolku Radomír Vlk. Záchranářka na konci června podle ČT od středočeské záchranky odejde, ve zdravotnictví ale zůstane.

Kauzou se zabývají kriminalisté z odboru extremismu a terorismu. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka je to kvůli nouzovému stavu, kdy vyšetřování možného šíření poplašné zprávy spadalo do jejich gesce. „Nejde tedy o to, jak se někdo mylně domnívá, že se v tomto případě jedná o podezření z extremismu nebo terorismu,“ uvedl Daněk. Kriminalisté podle něj zjišťují okolnosti, aby určili, zda šlo o protiprávní jednání či ne.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.