Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéfžalobce se postavil proti osvobození majitelky growshopu: Šířila toxikomanii

Česko

  5:00
BRNO - Už to vypadalo, že policejní zásah a následné soudy skončí pro manželský pár provozující growshopy šťastně. Ze dvou osvobozujících rozsudků, potažmo výhry nad policií se ale radoval jen krátce. Do případu totiž zasáhl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Koncem dubna podal v pravomocně uzavřené kauze Renaty Zoubelové a Martina Levického dovolání a soudní kolečko se tak možná vrátí do bodu nula.

Martin Levický a Renata Zoubelová foto: Facebook

„Nejvyšší státní zástupce podal 27. dubna 2016 dovolání v neprospěch obviněné Renaty Zoubelové,“ potvrdil informaci serveru Lidovky.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

‚Soudkyně se policii vysmála‘. Majitelka growshopu vyhrála, toxikomanii nešířila

Zoubelová s manželem Martinem Levickým vedla dva growshopy v Praze a Jičíně. Obvinění ze šíření toxikomanie však čelila pouze ona - obchodní rejstřík ji uvádí jako provozovatelku obchodů. Levický dostal podmínku za pěstování marihuany a zákaz řízení kvůli marihuaně za volantem. Co se týče Zoubelové a šíření toxikomanie, Obvodní soud pro Prahu 2 a později Městský soud v Praze ženu zprostily obžaloby.

A s tím Zeman nesouhlasí. „Nejvyšší státní zástupce se s názorem zmíněných soudů neztotožnil, když měl za to, že obviněná svým jednáním naplnila všechny znaky skutkové podstaty uvedeného deliktu, jak je vyložil již v řadě svých rozhodnutí Nejvyšší soud,“ načrtl bez bližších podrobností mluvčí Malý.

‚S podporou konopí musela být srozuměna‘

Podle textu dovolání, s nímž se seznámil server Lidovky.cz, soudům nejvyšší státní zástupce vytýká například opomenutí důkazů v neprospěch Zoubelové či špatné vyhodnocení jejího jednání. „Musela být nejméně srozuměna s tím, že její činnost směřuje k podpoře produkce konopí právě pro jeho specifické psychoaktivní účinky,“ píše například Zeman.

Pokud s dovoláním uspěje, případ Zoubelové se vrátí k Obvodnímu soudu pro Prahu 2, který ho bude muset znova projednat, přičemž bude vázán právním názorem Nejvyššího soudu. Nyní nicméně stále platí pravomocný osvobozující rozsudek.

Sám Levický se nediví, že kauza nabrala další spád. „Bylo mi to úplně jasné. Kolečko pojede dál. Nejdřív do Brna (sídlo Nejvyššího soudu), kde rozhodnou v náš neprospěch, pak zase k obvodnímu soudu a nakonec k Ústavnímu soudu. A pak zase znova, dokud se nenajde soudce, který nás odstřelí,“ predikoval další vývoj v případu Levický.

Neustoupili jsme

I po policejním zásahu a soudních tahanicích své živnosti pár nezanechal, z finančních důvodů se ale zbavil jičínského obchodu. „Pokračujeme pouze v Praze, neustoupili jsme, nebylo proč. Sebrali nám majetek a peníze, které jsme dlužili,“ líčí Levický důvody.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman

Policie k němu a jeho manželce do obchodu dorazila při velkém zátahu na growshopy v roce 2013. Vadilo, že vedle pomůcek k pěstování marihuany nabízely growshopy materiály navádějící k užívání drogy. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Hana Chaloupková rozhodující v kauze Zoubelové a Levického se však do policie opřela.

“Právní stát nemůže ani v otázkách drogové kriminality postupovat nahodile či měnit koncepci postupu podle toho, jaké volby se právě blíží a který voličský elektorát je aktuálně zajímavé oslovit,” uvedla mimo jiné v písemném vyhotovení verdiktu. Státní zástupce Kamil Švec se proti verdiktu odvolal, ale neuspěl ani u městského soudu.

Precizní argumenty

V případě dovolání si však věří. „Podílel jsem se přípravě materiálů, odpovídá v základě odvolání podanému k městskému soudu. Argumenty jsou tam velmi precizně a komplexně zpracovány,“ řekl Švec serveru Lidovky.cz.

Za šíření toxikomanie hrozí pachateli až tři roky za mřížemi, v případě growshopů však prozatím soudy ve většině kauz trestaly podmínkami. Hlavní tvář zátahu proti obchodům Michal Otipka například odešel s roční podmínkou. Hrozí mu ale propadnutí majetku za miliony. (VÍCE ZDE)

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat