5. května 2009 10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfování EU jsem si užil, ale být premiérem je lepší

Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto: ČTK

PRAHA Premiér Mirek Topolánek si roli šéfa Evropské unie užil. Řekl to v internetové debatě s návštěvníky stránek českého předsednictví EU. Podle svých slov si v roli předsedy evropské sedmadvacítky vedl dobře, navzdory některým negativním očekáváním. Post českého premiéra, který stejně jako místo v čele EU Topolánek nejspíš opustí v pátek, je ale údajně spojen s větší výkonnou mocí.

"Osobně mi ani jedna z těchto funkcí nebude chybět, přinejmenším z krátkodobého pohledu. Politika by neměla být o emocích, je to především veřejná služba. V tom prvním případě (českého premiéra) je to služba pro deset milionů občanů, v tom druhém (šéfa EU) zahrnuje 500 milionů lidí," uvedl odcházející český premiér.

Topolánek ale zároveň upozornil, že nejen jeho roli, ale celé české předsednictví poškodil pád vlády, který se odehrál na konci března.

Předsednictví sice dále zajišťuje chod celé řady ministerských setkání a další unijních akcí a diskusí, nicméně jeho reputace je údajně pryč. "Poškodili jsme navíc v očích velkých států schopnost podobných zemí jako je ČR zvládat krizové situace, sami jsme si vstřelili několik vlastních gólů. Je mi z toho smutno," dodal Topolánek.

Podle něj je za současnou situaci zodpovědný šéf ČSSD Jiří Paroubek, který hlasování o nedůvěře vládě inicioval, a "někteří další". "Jsou politici, kteří boří, ničí a straší a jsou politici, kteří staví, budují a řeší," doplnil s tím, že pád vlády poškodil Česko natolik, že odpovědný politik se na to nemůže jen dívat. Paroubek ale již dříve takový názor odmítnul s tím, že pád Topolánkovy vlády nic negativního nepřinesl.

Nový premiér Jan Fischer, který by měl po Topolánkovi převzít i předsednickou roli v EU, je podle Topolánka plně kompetentní. Pokud by měl Fischer zájem, odcházející ministerský předseda je připraven mu pomoci.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz