Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Senát odmítl pandemický zákon, vybíral ‚ze dvou špatných řešení‘. Bez něj chce Válek žádat o nouzový stav

Česko

  9:54aktualizováno  19:15
Senát odmítl novelu pandemického zákona, která se nyní vrací do Sněmovny. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek řekl, že když nebude novela pandemického zákona přijata, bude muset přijít 1. března na vládu se žádostí o vyhlášení nouzového stavu. Schválení zákona před tím neprošlo o jediný hlas.

„V každém případě se těším, možná, na nějaká budoucí setkání. Uvidíme, jak se bude všechno vyvíjet a jak se bude vyvíjet osud můj,“ řekl ministr po hlasování o klíčovém zákonu.

„Je to pro nás zpětná vazba. Nadále jsme přesvědčeni, že čeští občané lepší právní rámec pro zvládání pandemie potřebují. V následujících dnech budeme v koalici řešit další postup,“ reagoval na rozhodnutí Senátu premiér Petr Fiala a ODS.

Pro zamítnutí vládního návrhu hlasovalo 32 ze 61 přítomných. Předcházelo tomu neúspěšné hlasování o schválení návrhu, v němž bylo pro 30 z 61 přítomných a chyběl právě jen jeden hlas. „Budeme volit ze dvou špatných řešení,“ řekl před hlasováním předseda Senátu Miloš Vystrčil.

„Pokud nebudu mít funkční pandemický zákon, budu muset přijít 1. března na vládu a požádat o vyhlášení nouzového stavu,“ řekl v Senátu překvapivě Válek. Argumentoval, že by neměl jinou možnost jak zajistit ochranu těch, kteří jí potřebují ochranu kvůli covidu. Pandemická pohotovost musí podle něj fungovat ještě v prvních dvou týdnech v březnu. Očekává ale, že Sněmovna přehlasuje veto Senátu.

Ohroženi by bez ní podle Válka byli senioři v domovech důchodců, zdravotnická a lůžková zařízení. „Vědomě ohrozíme životy důchodců v lůžkových zařízeních,“ varoval ministr zdravotnictví senátory před důsledky neprodloužení pandemického zákona.

Nyní o tom tedy bude muset znovu přesvědčovat Sněmovnu, kde může vláda znovu očekávat tuhý odpor zejména poslanců opoziční SPD, kteří bránili přijetí zákona obstrukcemi. Považují ho totiž za protiústavní.

O zákonu se jednalo v den velkého rozvolnění

O novele pandemického zákona přitom Senát paradoxně jednal v den velkého rozvolnění. Nikdo totiž už nemusí v Česku prokazovat, že je očkovaný nebo že prodělal covid. Když jdou lidé do restaurací, bazénů, fitness, na kulturní nebo sportovní akce, od čtvrtka takové potvrzení předkládat nikde nemusí.

Návrh novely pandemického zákona, který platí zatím do konce února, by rozšířil možnost vydávání proticovidových opatření a umožňuje posílat lidi do karantény či izolace esemeskou. Úřady by podle novely mohly nařídit testování na covid-19 podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům.

Vláda se dušuje, že oprávnění využívat nechce a že je novela nutná jen pro případ, že by se nečekaně objevila nová, nečekaná mutace.

Situace není tak optimistická, jak by mohla být, řekl ministr zdravotnictví

„Nám se podařilo nastavit situaci tak, že máme pandemickou situaci pod kontrolou,“ říkal senátorům Válek.  Pandemický zákon je podle něj něco, co bude „zaparkováno v garáži“, pokud by to skutečně bylo třeba.

„Situace není tak optimistická, jak by mohla být,“ řekl ale také senátorům ministr zdravotnictví Válek. Vlna omikronu se podle něj šíří ze západ na východ a z jihu na sever. „Pokud Ústavní soud neshodil špatnou verzi pandemického zákona, nedovedu si představit, že by shodil verzi správnou, ve které jsou zapracovány všechny připomínky,“ řekl také Válek.

Je to právní zmetek, řekl o návrhu Canov. Omlouval se za segregování opatřeními vlády

Naopak senátor Michael Canov z klubu STAN návrh novely pandemického zákona označil za právní zmetek vytvořený ne horkou, ale rozžhavenou jehlou. Omlouval se také těm, kteří byli diskriminováni a segregováni vládní opatřeními. Kriticky k zákonu vystupovali i někteří další senátoři, například Alena Dernerová.

Senátorka Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09 řekla, že návrh dává ministerstvu pravomoc vydávat restrikce, k nimž by byl jinak nutný stav nouze.

Senát přijal z iniciativy předsedy klubu SEN 21 a Piráti Václava Lásky z klubu SEN 21 doprovodné usnesení, v němž konstatoval, že nepovažuje za správný postup, kdy vláda narychlo a bez náležité diskuse navrhuje zákon zasahující do základních práv a svobod lidí.

Senátor Lukáš Wagenknecht za Piráty řekl, že pokud Válek přirovnává normu k hasičské stříkačce, kterou nechce nikdo používat, ale musí být připravena pro případný zásah, je čas tuto „stříkačku“ opravit.

Pandemického zákona a jeho novely se zastal šéf senátního klubu STAN Petr Holeček.  „Tento zákon je démonizován, že jeho přijetím skončí demokracie,“ řekl Holeček.  Šéf senátního klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra upozornil, že zákon již posuzoval Ústavní soud a že je podle něj v souladu s Ústavou ČR.

Protest odpůrců zákona na Malé Straně

Slavit prohru zákona v Senátu mohli jeho odpůrci, kteří na Malou Stranu dorazili již ve středu večer. Demonstrace byly již v okolí Sněmovny. Nejradikálnější kritici protikoronavirových opatření donesli na protest i šibenice.

Už ve středu večer se sešel zástupce iniciativy Chcípl PES Jakub Olbert s předsedou Senátu Vystrčilem. „Předseda Senátu Vystrčil s námi souhlasí v mnoha bodech, avšak jemu stačí slovní záruka ministra zdravotnictví a premiéra české vlády, že zákon nikdy nezneužijí,“ řekl Olbert s tím, že slovní záruka pro Chcípl PES dostatečná není.

„Ti lidi, co demonstrují venku, ztratili důvěru ve stát,“ řekl Vystrčil ve čtvrtek v Senátu při projednávání novely pandemického zákona.

Poslanci dříve schválili, že hlavní části pandemického zákona o možnosti vydávání mimořádných proticovidových opatření mají platit do konce listopadu. Po senátním vetu o tom budou znovu rozhodovat.

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

Od čtvrtka se lidé už v České republice nemusí prokazovat covidovými pasy, dokladem o očkování nebo prodělání nákazy. Potřebují je ale stále při cestách do zahraničí, protože většina států to vyžaduje.  Vláda ve středu rozhodla, že od 19. února pustí více diváků na kulturní a sportovní akce. 18. února také skončí plošné testování ve firmách i školách.

Povinnost prokázat se covidovým certifikátem v Česku platila od loňského jara

Povinnost prokázat se pro využívání mnoha služeb od restaurací přes hotely po divadla nebo kina takzvaným covidovým certifikátem se objevila loni na jaře, kdy po pětiměsíční pauze mohly od 17. května otevřít restaurační zahrádky. O týden později mohla otevřít i ubytovací zařízení pro rekreační účely a koncem května přibyly vnitřní prostory restaurací, koupaliště a bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky či kasina.

Loni na jaře pro covidové certifikáty platil režim O-T-N, tedy očkování, testování nebo prodělaná nemoc, přičemž lidem původně stačilo mít 22 dnů od první dávky u dvoudávkových vakcín. Od 9. července kvůli šíření koronavirové varianty delta vláda zpřísnila podmínky a bylo potřeba mít 14 dní od druhé dávky. Další úprava režimu pro certifikáty přišla kvůli podzimní vlně nákazy, kdy přestalo, až na výjimky, platit uznávání testů, včetně PCR testů. Od 22. listopadu pak bylo nutné pro využívání služeb nebo návštěvu hromadných akcí či kulturních přestavení potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci, tedy režim O-N.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!