Pátek 2. října 2020svátek má Olívie, Oliver 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senát obvinil vládu z pohrdání kvůli nevydání návrhů auditních zpráv o Babišově střetu zájmů

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: Reuters

Praha Za pohrdání Senátem ve středu označila horní komora přístup vlády kvůli tomu, že mu ministerstva odmítla poskytnout návrhy auditních zpráv Evropské komise, které se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO). Babiš odmítl obvinění, že vláda pohrdá Senátem. Do záležitosti kolem auditních zpráv EK nevstupuje a věří tomu, že ministerstva postupují dle zákona.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na tiskové konferenci uvedla, že zpráva je důvěrná a o jejím vydání může rozhodnout pouze EK. „Nařízení Evropské komise reguluje, jak se může nakládat s auditními zprávami,“ řekla Schillerová na tiskové konferenci senátorského klubu ANO. „Předběžná auditní zpráva je důvěrná, nemůže být poskytována třetím osobám,“ doplnila. Senátní komisi na tento postup odkázala.

Babiš uvedl, že na usnesení Senátu, až bude doručeno, budou jednotliví ministři reagovat. Já v této věci nijak neingeruju ani nejsem o jejich korespondenci se Senátem informován. Věřím, že jednotlivá ministerstva postupují v souladu s právními předpisy. Odmítám, že by vláda pohrdala Senátem,“ napsal Babiš v textové zprávě. 

Prohřešky vlády

Kromě neposkytnutí auditních zpráv také tři ze čtyř oslovených ministerstev odmítla vyslat své zástupce do senátní komise pro posouzení auditů. Ministři navíc odmítli přijít na čtvrteční zasedání komise, uvedl její předseda Zdeněk Nytra (ODS). Senát v usnesení, které podpořilo 57 ze 72 přítomných senátorů s výjimkou zástupců vládního hnutí ANO a pěti členů ČSSD, vyzval vládu ke spolupráci se svými orgány.

Nytra uvedl, že postoje ministerstev zemědělství, financí, průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj jsou v rozporu se zákonem o jednacím řádu Senátu, podle něhož ministerstva mají poskytovat horní komoře materiály pro její činnost. Senátoři odmítli námitky senátora Miroslava Adámka (ANO), že audity jsou důvěrné, neboť členové horní komory Parlamentu jsou oprávněni se s důvěrnými dokumenty seznamovat.

Předseda senátního evropského výboru Václav Hampl (za KDU-ČSL) označil přístup ministerstev za absurdní. „Je na místě se razantně ozvat. Je v zájmu ČR, aby vláda s Parlamentem komunikovala,“ uvedl. Do komise vyslalo svého zástupce jen ministerstvo zemědělství.

Předseda dočasné senátní komise Zdeněk Nytra.
Předseda senátní komise Zdeněk Nytra (ODS) v čele stolu.

„Reakce ministerstev je pro mě naprosto nepochopitelná, je alibistická,“ přidal se předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. Podle něj unijní nařízení, na něž se ministerstva odvolávají, umožňuje dokumenty poskytnout, pokud je na tom veřejný zájem. „Je veřejným zájmem vědět, zda dotace byly čerpány oprávněně či neoprávněně,“ dodal.

„Nevidím důvod, aby se jakýkoli úředník ministerstva financí dostavil před komisi, když stejně o auditních zprávách hovořit nemůže,“ sdělila Alena Schillerová.

Komise má do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy. Babiš je podle návrhu auditní zprávy, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Premiér to opakovaně odmítá, návrh auditu nepovažuje za seriózní.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....