Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman má přijít o své pravomoci, shodla se senátní komise. Hlasovat se nejspíš bude za dva týdny

Česko

  10:03aktualizováno  12:33
Senátní komise pro Ústavu se jednomyslně shodla na tom, že má prezident Miloš Zeman přijít o pravomoci hlavy státu podle článku 66 Ústavy České republiky. „Jsou dány podmínky pro aplikaci článku 66,“ řekl k tomu šéf komise Zdeněk Hraba. Senát jako celek by o tom mohl hlasovat 5. listopadu, tedy ještě před ustavující schůzí Sněmovny, která začne 8. listopadu.

Hraba řekl, že po začernění některých pasáží by se nebránil zveřejnění dopisu Ústřední vojenské nemocnice do Senátu. 

„Až do 8. listopadu tedy nebude nikdo plnit funkci vrchního velitele ozbrojených sil,“ řekl senátor Michael Canov a vytkl předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi, že nekonal a nesvolal mimořádně dolní komoru Parlamentu. Premiér Andrej Babiš řekl ČT, že Vondráček už podle něj nebude kandidátem hnutí ANO do vedení Sněmovny.

Odpoledne bude šéf Senátu Miloš Vystrčil jednat s předsedy parlamentních stran o dalším postupu. Podle Ústřední vojenské nemocnice nyní není Zeman schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Odebrání pravomocí hlavě státu skončí, když změní názor aspoň jedna komora parlamentu

Ústavní právník Jan Kysela při jednání senátní komise řekl, že odebrání pravomocí hlavě státu končí ve chvíli, kdy své rozhodnutí změní jedna z komor parlamentu.

Jiná možnost nepřichází do úvahy, než kdy a jakým způsobem aktivujeme článek 66 Ústavy,“ řekl již v pondělí Vystrčil. Obdobně se vyjádřili další senátoři.

Pro to, aby prezidentovi byly pravomoci odebrány, je podle Ústavy nutný souhlas nadpoloviční většiny přítomných poslanců a senátorů. Odebrání pravomocí hlavě státu neznamená odvolání prezidenta.

DOKUMENT: Odpověď Ústřední vojenské nemocnice předsedovi Senátu

Sněmovna o tom bude moci rozhodovat až na svém ustavujícím zasedání, které začne 8. listopadu. Nejbližší schůze Senátu začne 26. října.

Podle článku 66 by se pravomoci hlavy státu rozdělily mezi další nejvyšší ústavní činitele. Předsedu vlády by místo prezidenta jmenoval předseda Sněmovny.

Neveřejné jednání kvůli dopisu Senátu z ÚVN

Část jednání senátní komise pro Ústavu, která řeší aktivaci článku 66 Ústavy a odebrání pravomocí prezidentovi, probíhala neveřejně kvůli znění dopisu z Ústřední vojenské nemocnice.

Podle vyjádření prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala, které si Senát vyžádal, je dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu hodnocena jako krajně nejistá.

Navíc je málo pravděpodobné, že by se v následujících týdnech Zemanova schopnost nyní zastávat úřad hlavy státu změnila, uvedl v pondělí s odkazem na dopis z Ústřední vojenské nemocnice předseda Senátu Vystrčil.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat