Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senát schválil redefinici znásilnění, potvrdil také zvýšení příspěvků na péči

Česko

  13:14aktualizováno  21:12
Ne znamená ne. Senát potvrdil nový pohled na to, co je znásilnění, a schválil změnu jeho vymezení v trestním zákoníku ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk. Pro změnu hlasovalo 63 ze 68 senátorů. Změnu ještě musí potvrdit prezident Petr Pavel.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek v Senátu při jednání o redefinici znásilnění foto: senat.cz

Nově budou tresty za znásilnění založené na zásadě, že „ne“ znamená „ne“. Na úpravě vymezení trestného činu znásilnění se dohodly koalice a opozice.

Úprava vychází z toho, že pokud je toho osoba schopna, má jakkoli projevit svůj nesouhlas se sexuálním aktem. Má se za to, že člověk standardně dokáže dát nesouhlas najevo, ať již verbálně nebo neverbálně – gestem, zaujetím obranné pozice, pláčem.

Vládní návrh novely mění i pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let. Soudy by je měly vždy pokládat za znásilnění nebo sexuální útok, nikoliv za mírněji trestné pohlavní zneužití. „Do 12 se na nikoho sexuálně nesahá,“ zdůraznil už ve Sněmově ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Příspěvky na péči se zvýší, ale ne v prvním stupni závislosti

Senátoři potvrdili zvýšení příspěvků na péči, které dostávají lidé se zdravotním postižením. Novela o sociálních službách zvyšuje příspěvky na péči ve třech ze čtyř stupňů závislosti na pomoci druhých o zhruba desetinu až dvě pětiny. Nejnižší dávka, tedy v prvním stupni závislosti, zůstane na současné úrovni. Musí to ještě potvrdil prezident Petr Pavel.

Od července mají dospělí s nárokem na příspěvek na péči nově pobírat 880, 4900, 14 800 a 23 000 korun, lidé s nejvyšší dávkou v domácím prostředí pak 27 tisíc korun. Dětem by měl stát nově vyplácet 3300, 7400, 16 100 a 23 tisíc korun, při péči doma 27 tisíc korun.

Pro přijetí novely hlasovalo 57 z přítomných 68 senátorů, proti by jen jeden.

Rozhodnutí Senátu se ještě pokoušel neúspěšně ovlivnit ombudsman Stanislav Křeček, který dlouhodobě apeloval na zvýšení příspěvků na péči ve všech stupních.

Senát potvrdil i změnu po havárii na Bečvě

Omezit rizika havárií na řekách a zpřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, kterou Senát schválil v reakci na otravu Bečvy v roce 2020.

Má vzniknout registr výpustí ze zdrojů znečištění. Největší znečišťovatelé budou muset průběžně sledovat vybrané ukazatele kvality vypouštěných vod. Výjimku budou mít teplárny a elektrárny, a to pouze pro taková zařízení, která používají chemikálie k úpravě vody nebo pro obdobné stanovené účely.

Otravu Bečvy v září 2020, při které uhynulo přes 39 tun ryb, podle vsetínského okresního soudu způsobila rožnovská společnost Energoaqua. Trest ale firmě neuložil. Podle soudu se nepodařilo zjistit konkrétního viníka otravy. Firma se však při havárii podle soudkyně mohla dopustit přestupku, věc proto soud postoupil České inspekci životního prostředí. Ředitele podniku Oldřicha Havelku obžaloby zprostil. Verdikt soudu není pravomocný.

Senát schválil novelu, která usnadní podmínky uplatnění zubařů ze zemí mimo EU

Senát už kývl na novelou, která má usnadnit zapojení zubních lékařů ze států mimo EU do poskytování péče v Česku.

Novela má v reakci na nedostatek zubařů v ČR umožnit zubařům ze třetích zemí, aby mohli nově pracovat v Česku pod dohledem jiného stomatologa. Změnu, kterou odmítlo vedení České stomatologické komory, nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel.