16. srpna 2018 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Panelákový byt v Brně obsadilo 160 netopýrů. Důchodkyně na ně zavolala městskou policii

Netopýr hvízdavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Netopýr hvízdavý | foto: MAFRA

BRNO Více než 160 netopýrů hvízdavých obsadilo byt seniorky v nejvyšším patře panelového domu v Brně-Králově Poli. Kvůli teplu hledali chladnější prostory. Žena na ně zavolala ve středu městkou policii. Z bytu je nakonec museli vypudit ošetřovatelé záchranné stanice Zoo Brno.

„Podle telefonátu na linku 156 se v bytě sedmaosmdesátileté ženy usídlili netopýři a nově objevený úkryt nechtěli za žádnou cenu opustit,“ uvedla ve čtvrtek v tiskové zprávě mluvčí brněnské městské policie Tereza Kadrnožková.

Netopýři se schovávali i za nábytkem nebo pod prostěradlem. Většinu z bytu ošetřovatelé vypustili oknem, některé ale museli odnést v přepravkách a převézt do záchranné stanice v Jinačovicích. V bytě netopýři neměli přístup k vodě, a tak byli někteří z nich dehydrovaní.

„Netopýři mají zrovna takzvané přelétavé období, kdy spolu se svými mláďaty hledají místo k zazimování. Netopýr se dokáže protáhnout i velmi úzkou štěrbinou, problém pro něj tedy není ani okno otevřené na ventilaci,“ řekla Kadrnožková.

Kvůli vysokým teplotám vyhledávají netopýři chladnější místa, kterými mohou být právě byty. „Za normálních okolností by byli na střechách, půdách, v různých škvírách,“ řekla Simona Blahoňovská ze záchranné stanice. Netopýři podle ní trpí horkem, ale i suchem a nedostatkem hmyzu. V místnosti s pootevřeným oknem nejspíš byli delší dobu a kdyby je žena neobjevila, mohli by tam i zazimovat.

Strážníci doporučují, aby lidé k večeru, když netopýři vylétají, zavírali okna. „Nejlepší je instalovat okenní sítě,“ uvedla Blahoňovská. Lidé mohou v horkých dnech zvířatům pomoci tím, že na okenní parapet umístí misku s vodou.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz