Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav

Série snů skončila noční můrou

Play off NHL - Sidney Crosby s hokejisty Pittsburghu vyřadil Ovečkinův Washington

Souboj dvou největších osobností NHL Sidneyho Crosbyho a Alexandra Ovečkina v nejsledovanější sérii sezony by si asi zasloužil dramatičtější rozuzlení.

Rozhodující sedmý zápas se změnil v jednoznačnou záležitost v režii hokejistů Pittsburghu, kteří na ledě Washingtonu zvítězili 6:2.

WASHINGTON/PRAHA Když si Crosby s Ovečkinem podávali ruce ve středovém kruhu, začaly v hledišti blikat blesky stovek fotoaparátů. Co mezi nejlepšími hokejisty současnosti zaznělo na rozloučenou, slyšeli nejdřív jen oni dva. „Popřál jsem Sidneymu hodně štěstí, a aby vyhrál Stanleyův pohár,“ prozradil poté Ovečkin.

V sledované sérii, která v uplynulých dvou týdnech zcela zastínila v zámořských médiích ostatní zápasy play off, nasbíral ruský hokejový bohatýr nakonec v kanadském bodování o jeden bod víc než Crosby. Bodoval ve všech sedmi utkáních a připsal si 14 bodů, což se nikomu za posledních 14 let během jedné série nepodařilo.

Odmítali osobní zásluhy Jenže Crosby si i s podporou dalšího hvězdného Rusa Jevgenije Malkina schoval to nejlepší na konec. Dvakrát skóroval a přidal jednu asistenci. Ovečkin musel bezmocně přihlížet, jak si Pittsburgh pod vedením jeho kanadského soka buduje ohromující náskok.

Podle vývoje předchozích duelů tomu nic nenasvědčovalo. Pět z šesti jich skončilo rozdílem jednoho gólu, a ve třech případech se dokonce rozhodlo až v prodloužení. Po poslední siréně ani jeden z obletované dvojice nemluvil o osobních zásluhách. „Byla to skvělá série, které se věnovala velká pozornost. Oba jsme se snažili odvést pro tým maximum,“ prohodil Crosby. A Ovečkin se přidal. „Když jste takhle blízko, tak vyřazení velmi bolí. Ale nechci se bavit o sobě. Je to výsledek celého mužstva.“ Oficiální stránky NHL popsaly průběh zápasu jako „Ovečkinovu noční můru“. Ve 32. minutě zvyšoval Staal na 5:0 pro Tučňáky. Šance na zvrat? Minimální.

Před začátkem shodou okolností sledoval Ovečkin u televize sedmé utkání finále Západní konference z roku 2002, v níž Detroit podlehl Coloradu zdrcujícím rozdílem 0:7. „Potom se mi to na střídačce vybavilo a jen jsem se divil: Přece se to nemůže stát znovu?“

Už v první třetině inkasoval Washington v 13. minutě dvakrát během osmi vteřin. Na začátku druhé třetiny musel nalomený tým vyměnit brankáře. „Byli jsme překvapení, jak snadno jsme posledního vítězství dosáhli,“ zaskočilo také Malkina.

Vrcholem zůstal druhý zápas Všechno nemuselo jít pro Pitsburgh jak po másle. Stačilo, aby už ve čtvrté minutě dotáhl Ovečkin svůj únik, ale gólman Fleury se proti němu vyznamenal. „Kdyby proměnil, psal by se jiný příběh,“ uvědomoval si trenér Washingtonu Bruce Boudeaur. „Jinak se mi nezdálo, že bychom nebojovali s dostatečným zápalem,“ zhodnotil jasné rozuzlení dramatu. Ostudu odvrátily až dva góly Washingtonu. Jeden z nich po chybě Fleuryho vstřelil Ovečkin, akci před druhým rozjel český útočník Fleischmann.

Vrcholem série tak zůstal hned druhý zápas, v němž Crosby a Ovečkin nastříleli každý hattrick. „Napětí vás každou půlhodinu nutilo zvednout telefon, zavolat známému a pronést: Vidíš, jak je to skvělé? Na druhém konci se ozvalo: Neuvěřitelné,“ zaznamenal svoje vytržení jeden ze zámořských novinářů.