22. června 2015 8:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud živě: Hranici lidskosti jsem nepřekročila, hájí se sestra obžalovaná z vražd

Věra Marešová před soudem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věra Marešová před soudem. | foto: Iveta LhotskáMAFRA

Ústecký krajský soud začíná projednávat kauzu bývalé zdravotní sestry Věry Marešové, která čelí obžalobě z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Obžalovanou přivezla eskorta z vazební věznice v Litoměřicích krátce po půl osmé. Motivací bylo prý to, aby si ulehčila práci. Ženě hrozí až doživotní vězení. Žena před soudem svou vinu odmítla.

„Jsem obžalovaná, že jsem překročila hranici lidskosti. Nikdy jsem nic takového neučinila, nikoho jsem nezabila, nikomu jsem nepomohla zamřít. Před soudem to chci všechno dokázat,“ řekla před soudem Marešová.  Podle obžaloby pacienty jednotky intenzivní péče zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska. 

Marešová byla oblečená civilně, na její přesun do budovy krajského soudu dohlíželo několik příslušníků civilní stráže. Na zahájení hlavního líčení čekaly dvě desítky novinářů.


Údajnými oběťmi Marešové bylo pět žen a jeden muž. Poprvé podle obžaloby vraždila v lednu 2010, pak na konci roku 2011, v dubnu 2012 a třikrát od února do června loňského roku. Do krevního oběhu Marešová všem podle státního zástupce vpravila draslík. „Čímž vědomě na základě svých odborných znalostí způsobila rozvrat vnitřního prostředí, který měl za následek poruchy srdečního rytmu, takzvanou komorovou tachykardii s následnou zástavou srdeční činnosti a smrt,“ uvedl státní zástupce František Stibor u soudu. 

Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let, vyplývá z obžaloby, kterou přednesl státní zástupce. K řízení se připojili i příbuzní poslední oběti, celkem 18 příbuzných požaduje po milionu korun. Zatím poslední se připojil k požadavku na odškodné dnes ráno.

Motivací vražd mělo být to, že si chtěla ulehčit v práci. „Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých ošetřovatelských povinností, které měla vůči této pacientce, neboť se jednalo o osobu vysokého věku a nemohoucí, vyžadující neustálou zdravotní péči,“ popsal jednu z vražd Stibor.

Soud bude případ projednávat do pátku, další týdenní jednání si vyhradil na druhou polovinu srpna. „Červnový týden bude přistoupeno pouze k výslechu obžalované a výslechu svědků, jejichž výslech byl navrhovaný procesními stranami, případně tyto předvolává soud sám z vlastní iniciativy,“ řekla ČTK mluvčí soudu Marcela Trejbalová.

Znalci, jejichž posudky jsou pro obžalobu klíčové, budou vypovídat nejdříve v srpnu. Ani to ale není podle Trejbalové jisté.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.