Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Seznam úspor, které se nikomu nehodily. Z miliard se za Rusnoka staly miliony

Premiér Jiří Rusnok a ministr financí Jan Fischer.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jiří Rusnok a ministr financí Jan Fischer. | foto: ČTK

PRAHA Když jde o předvolební sliby, trumfují se politici tím, kolik miliard lze ve státní správě ušetřit. Praxe letošního roku ale ukázala, že ministerstva neumějí ročně ušetřit ani 8,5 miliardy, jak naplánovala ještě vláda Petra Nečase. Dosažená úspora je tristní: 380 milionů korun.

Původně Nečasova vláda plánovala, že propojením úřadů, prodejem nepotřebného majetku či omezením nákladů ministerstev uspoří 16 miliard korun. Pak se ale částka osekala na 12 miliard a nakonec ve vládním usnesení ze začátku letošního roku zůstaly škrty 8,5 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřady se ovšem miliardovým úsporám ani nepřiblížily. Letos se zatím podařilo dotáhnout jen necelých pět procent úsporných opatření, konkrétně ministerstva ušetřila 380 milionů korun. Částka již v médiích zazněla. Server Lidovky.cz nyní získal podrobný přehled plánovaných škrtů, které ministerstva nesplnila. Třeba rezort zemědělství z miliardy nezachránil ani korunu.

Šetřit nebudeme

Česká plemenářská inspekce a Státní veterinární správa. Tyto dvě instituce zatím nemají společného nic. V letošním roce přitom mělo dojít k jejich sloučení. Avšak nestihlo se to. "V důsledku rozpuštění Poslanecké sněmovny nebyl předpoklad realizován," vysvětluje ministerstvo zemědělství.

Jak ministerstva v roce 2013 (ne)šetřila

Kompletní dokument, který obsahuje výčet plánovaných úspor a jejich aktuální stav, si můžete stáhnout ZDE.

Na náhlý konec volebního období ale nelze svalit vinu pokaždé. V některých případech rezorty jednoduše šetřit odmítly. Třeba Transformace aplikovaného výzkumu měla rezortu zemědělství ušetřit 62 milionů. S tím ale úředníci nepočítají. "Ministerstvo v letech 2013 a 2014 neočekává žádnou úsporu," uvedli do dokumentu.

A i celkově se k naplánovaným úsporám postavili na zemědělství po svém. Kde se mělo ušetřit 356 milionů, ohlásili úsporu v maximální výši 25 milionů (viz box). V tomto duchu si upravilo ministerstvo úsporná opatření všechna.

Nečasova vláda plánovala ušetřit také na ochrance ústavních činitelů. Zmizelo tak například jedno kontrolní stanoviště u Úřadu vlády či ochranka u Letiště Václava Havla Praha. Celkem 68 zaměstnanců, kteří tím přišli o místo, ale ministerstvo vnitra nepropustilo, pouze je přemístilo jinam. I proto se možná místo 19 milionů korun podařilo zatím ušetřit necelých pět.

MinisterstvoNávrh opatřeníKolik se mělo ušetřitPřijatá opatření
MOOptimalizace vojenských újezdů9,3 milionůOdloženo, vyžaduje schválení zákona novou PSP.
MZeSloučení Státní rostlinolékařské správy a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského356 milionůZ legislativního hlediska došlo k dokončení transformace. MZe ve zprávě za 1. Q 2013 požaduje snížit úsporu na 25,1 mil. Kč.
MPSVSloučení Výzkumného ústavu bezpečnosti práce s Výzkumným ústavem práce a soc. věcí6 milionůNebylo schváleno výzkumnými institucemi, poslanecký návrh na změnu zákona o v.v.i. nebyl přijat.
MZVProdej zámku ŠtiřínnevyčíslenoMZV přehodnotilo své dřívější rozhodnutí o nepotřebnosti příspěvkové organizace Zámek Štiřín. Prodej zámku proto nebude realizován.
MVŠkoly MV115 milionůZrušení 3 policejních škol k 31/12/2012. Úspora promítnuta již při návrhu rozpočtu na rok 2013. Úkol splněn.
MDZrušení Ředitelství vodních cest a převedení agendy na MD5 milionůO zrušení zatím nebylo rozhodnuto.

Ministerstvo životního prostředí dokonce ani neposkytlo dokumenty, jak s úsporami v rezortu za poslední tři měsíce pokročilo.

Resty ale nezůstávají jen po ministrech. Desítky milionů korun se měly ušetřit sloučením ministerstev dopravy a průmyslu, přičemž tento úkol dostal na starosti sám tehdejší premiér Petr Nečas (ODS). Plán vytvořit nové ministerstvo hospodářství ale nedotáhl.

Bída posledních měsíců

Po pádu Nečasova kabinetu a následném rozpuštění sněmovny zmizela snaha šetřit téměř docela. Z čísel za třetí čtvrtletí roku 2013 je to zřejmé. "Za uplynulé čtvrtletí se nepodařilo dosáhnout téměř žádné úspory (s výjimkou cca 18,6 milionu na ministerstvu vnitra a cca 1,2 milionu na ministerstvu školství)," píše ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová ve zprávě, kterou předložila vládě.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě ona zdědila agendu, kterou měla v Nečasově kabinetu na starosti vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Podle ní je třeba k prosazení úspor politická síla, která nepolitickému kabinetu Jiřího Rusnoka chybí. "Ale i v době, kdy byla takzvaně velká politická síla a takzvaně silní ministři na jednotlivých ministerstvech, tak se to příliš nedařilo," uvedla v rozhovoru pro Lidovky.cz. 

Ostatně neochota šetřit provázela ministerstva už v době, kdy dokument na stole ministryně Peake vznikal. Když měly úřady určit, kde ušetří, nedokázaly to. "Všehovšudy přišly všechny rezorty dohromady s návrhem úspor ve výši asi 1,5 miliardy," popsala Peake. Nečasova vláda si ale kvůli nezvyšování deficitu stanovila ušetřit 11,5 miliardy. "Bylo nutno úspory hledat ještě jinde," uvedla vicepremiérka. Nakonec se však neušetřilo ani tolik, kolik připouštěla sama ministerstva.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...