22. května 2019 13:25, aktualizováno  21:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Severovýchod Česka zasáhl druhý povodňový stupeň, na Zlínsku hlásí třetí. Pršet může až do čtvrtka

Obec Valašská Polanka, řeka Senice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obec Valašská Polanka, řeka Senice. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Praha Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti dnes od rána stoupaly hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, platil večer na Senici v Ústí na Vsetínsku, Vsetínské Bečvě v Jarcové, Bystřičce nad stejnojmennou nádrží, Veličce ve Velké nad Veličkou a ve Strážnici na Hodonínsku. V Ústí voda zatopila domy. Před povodňovým ohrožením varovali meteorologové zejména pro potoky a řeky odvodňující Jeseníky. Pršet někde může až do čtvrtečního večera.

Na několika dalších místech se menší toky dostaly na druhý stupeň pohotovosti. 

Srážky do Česka přináší vlhký vzduch od severu. Varování před extrémním povodňovým ohrožením platí do odvolání na Orlickoústecku, Jesenicku a Šumpersku. Extrémní srážky hrozí do čtvrtečního rána v okolí Frýdlantu, Jablonce nad Nisou, Jilemnice a Tanvaldu v Libereckém kraji a Vrchlabí v Královéhradeckém kraji. Až do čtvrtečního poledne může extrémně pršet na Orlickoústecku, Jesenicku, Šumpersku a Bruntálsku, do čtvrtečního večera na Frýdecko-Místecku, Karvinsku a Novojičínsku.

Limit pro vyhlášení druhého povodňového stupně byl překročen na toku Lutoninka...
Obec Lužná, řeka Senice.

V nejvíce zasažených oblastech se může voda rozlít na komunikace nebo je zanést unášeným materiálem. Ucpat se mohou kanalizace, voda může podmáčet terén a způsobit sesuvy půdy a pády stromů. Lidé podle meteorologů nemají vstupovat a vjíždět do proudící vody a zatopených míst. Řidiči si mají také dát pozor na sníženou viditelnost a aquaplaning.V dalších oblastech severovýchodní poloviny Čech platí varování před vydatným deštěm a rozvodňováním toků na první nebo druhý stupeň. „Na ostatním území České republiky očekáváme v závislosti na spadlých srážkách také vzestupy hladin vodních toků, ale již bez dosažení stupňů povodňové aktivity,“ uvedli meteorologové.

Zatopené domy na Zlínsku

Nejhorší situace ve středu byla zřejmě ve Zlínském kraji, nejvíc zasažené je Vsetínsko a Zlínsko. Vedle třetích stupňů platil večer na sedmi místech kraje druhý povodňový stupeň, na šesti místech první stupeň. V Ústí u Vsetína voda zaplavila deset rodinných domů. 

Hladina v Senici stoupla podle starosty Zdeňka Srněnského velmi rychle. Odpoledne však Senice kulminovala a večer se hladina o několik centimetrů snížila. „Další vlna by ale mohla přijít v noci nebo ráno,“ řekl starosta. Lidé v obci podle něj plní pytle pískem a jsou připraveni je umístit na krizová místa. Hladina Senice vystoupala na 317 centimetrů, v 18:00 byla ve výši 307 centimetrů. Třetí povodňový stupeň platí od 270 centimetrů. Běžně bývá v toku asi 80 centimetrů vody. 

Ve Zlínské části Malenovice řeka Dřevnice zaplavila cyklostezku, neprůjezdné byly také cesty na několika místech Vsetína. Zaplaven je stále podjezd v Trávníkách, platí tam zákaz vjezdu. Škody na majetku zatím nejsou vyčísleny.

Limit pro vyhlášení druhého povodňového stupně byl večer překročen také na Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích, Bystřičce pod nádrží, Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí, Juhyni v Rajnochovicích, Lutonince ve Vizovicích a Luhačovickém potoce pod tamní nádrží.

První povodňový stupeň platí na Vsetínské Bečvě ve Vsetíně, Juhyni v Kelči, Dřevnici v Kašavě nad nádrží a ve Slušovicích, Olšavě v Uherském Brodě a toku Kolelač v Bojkovicích.

Problémy Moravskoslezského kraje

Situace v povodí řeky Odry se začala dnes večer začala uklidňovat. Hladiny řek v Moravskoslezském kraji zvolna klesají. I když má ještě pršet, srážky nemají být natolik intenzivní, aby vodní toky dál ještě stoupaly. Řekla to mluvčí společnosti Povodí Odry Šárka Vlčková. Dodala, že večer v regionu platí první povodňový stupeň na čtyřech místech, na Lubině v Petřvaldu a Vlčovicích, Čeladence v Čeladné a Polančici v Polance.

„Pršet má ještě v noci. V Beskydech pak i během celého čtvrtku. Intenzita deště ale podle předpovědi počasí nebude tak silná, aby se hladiny zvedaly. Vypadá to, že se nepříznivé prognózy, podle kterých jsme mohli na některých místech očekávat i třetí stupeň, nenaplní,“ uvedla Vlčková.

Během dne situace vypadala mnohem dramatičtěji. Hlavně v Novém Jičíně, kde se zvedly hladiny řek Jičínka a Zrzávka. Chvíli tam dokonce platil třetí stupeň povodňové aktivity. Hladina ale odpoledne klesla na úroveň prvního stupně.

Starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký (ANO) svolal na 13:00 protipovodňovou komisi. Ta rozhodla, že situaci na řekách budou pravidelně monitorovat hlídky a strážníci městské policie. Déšť podle něj zvedl i hladinu řeky Zrzávka.

Třetí povodňový stupeň na Hodonínsku

Hladina řeky Velička se ve Velké nad Veličkou a ve Strážnici na Hodonínsku se dostala na třetí povodňový stupeň. Na svém webu to ve výstraze uvedl Český hydrometeorologický ústav. Tok zůstává v korytě, žádné objekty nezaplavil, řekl starosta obce Petr Šmidrkal. V Jihomoravském kraji místy vydatně prší, déšť bude místy pokračovat. V kraji kvůli dešti zasahovali i hasiči.

„Ve Velké nad Veličkou se tok ještě drží v korytu, objížděli jsme to,“ uvedl starosta. Velička je druhá největší řeka v okrese, vlévá se do Moravy. Na třetím povodňovém stupni je Velička ještě u Strážnice.

Hladina řeky Velička ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku se dostala na třetí povodňový stupeň. Na svém webu to ve výstraze uvedl Český hydrometeorologický ústav. V Jihomoravském kraji místy vydatně prší, déšť bude místy pokračovat.

„Ve Velké nad Veličkou se tok ještě drží v korytu, objížděli jsme to,“ uvedl starosta. Velička je druhá největší řeka v okrese, vlévá se do Moravy. Na druhém povodňovém stupni je Velička ještě u Strážnice.

Druhý povodňový stupeň v Olomouckém kraji

Řeka Bečva v Teplicích nad Bečvou dosáhla druhého stupně povodňové aktivity. Podle informací Povodí Moravy ho překročila dnes po 19:00 a hladina stále mírně stoupá. Hasiči už v Olomouckém kraji evidují první výjezdy k zatopeným silnicím či domům. Podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka zasedly poprvé i protipovodňové štáby.

„Vzhledem k avizovanému nárůstu hladiny toku řeky Bečvy s předpokladem dosažení III. stupně povodňové aktivity zasedly poprvé povodňové štáby. Na nejrizikovější místa nyní vyjíždějí profesionální a dobrovolné jednotky pro výstavbu hrází pomocí pytlů s pískem,“ uvedl mluvčí hasičů. V Teplicích nad Bečvou teď hladina řeky dosahuje 339 centimetrů. Třetí stupeň je vyhlašován od 400 centimetrů.

Ve Starém Městě na Šumpersku voda částečně zatopila silnici v jedné ulici. Na Jesenicku v České Vsi hasiči odčerpali vodu z domů, která přitekla z okolních polí. „Profesionální jednotka ze stanice v Jeseníku připravila pro případné využití zásoby pytlů s pískem a je připraveno využití technických služeb k dalšímu doplnění,“ uvedl Hošák.

Rozvodněná Smědá v Jizerských horách

Povodňového stupně kvůli silným dešťům dosáhla ve středu Smědá v Jizerských horách. Na druhém stupni byla v průběhu dne několikrát v Hejnicích na Frýdlantsku, před 16:00 na prvním. Podle radaru se ale blíží z Polska další vydatný déšť, uvedl před 16:00 starosta Hejnic Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice).

„Nevíme, kolik toho ještě spadne, a jak se bude chovat řeka. Stále doporučujeme ostražitost, hlavně u vodních toků,“ dodal.

Uzavřená musela být odpoledne krajská silnice III. třídy z Černous na Boleslav na Frýdlantsku. Je tam asi 30 až 40 centimetrů vody, uvedl starosta příhraniční obce Miroslav Richter.

V Černousích dosáhla Smědá druhého povodňového stupně, v 17:00 byla hladina ve výši 265 centimetrů, třetí stupeň nastává při 270 centimetrech. Na druhém stupni byla i v Hejnicích na Frýdlantsku. „Podle radaru se blíží z Polska další vydatný déšť,“ uvedl před 16:00 starosta Hejnic Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice). „Nevíme, kolik toho ještě spadne, a jak se bude chovat řeka. Stále doporučujeme ostražitost, hlavně u vodních toků,“ dodal. 

Ohrožené Krkonoše

Povodí Labe uvedlo, že na přehradě Labská pod Špindlerovým Mlýnem by večer mohla hladina dosáhnout přelivů. Odtok z přehrady je kvůli rekonstrukci spodních výpustí možný nejvýše v množství deseti metrů krychlových za vteřinu. Od rána do 17:00 se hladina v přehradě zvýšila téměř o tři metry. Do přelivu scházely asi dva metry. 

Hladina Labe ve Špindlerově Mlýně ve středu ráno dosáhla 179 centimetrů, dopoledne pak klesla na 166 centimetrů. Hranice prvního povodňového stupně je 165 centimetrů. Průtok v Labi stoupl z pěti až na 25 metrů krychlových za vteřinu. Při stoleté povodni v roce 2006 průtok činil 168 metrů krychlových za vteřinu.

Největší srážky zaznamenala Luční bouda na hřebenech Krkonoš, kde za posledních 24 hodin napršelo 82 litrů vody na metr čtverečný. Stanice na Labské boudě a na Špindlerově boudě naměřily asi 50 litrů vody na metr čtverečný za posledních 24 hodin.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz