Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sexuální výchova na českých školách je jak v době temna

Česko

  9:30
PRAHA - Jediná správná antikoncepce je sexuální abstinence. Pokud nechcete onemocnět žádnou pohlavní nemocí, počkejte se sexem až po svatbě. Navíc virus HIV proniká i přes kondom.

Jednotné přijímací zkoušky - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Právě takováto doporučení mohou české děti slyšet ve svých školách při přednáškách v rámci sexuální výchovy. Stále častěji totiž chodí dělat přednášky na toto téma zástupci různých náboženských organizací. Ti při svých přednáškách mluví převážně jen o věrnosti a sexuální abstinenci. Téma antikoncepce a ochrany téměř opomíjejí.

Co se děti také dozvědí ve škole

"Kondomy dostatečně nechrání proti infekci virem HIV a viry proniknou do těla i přes kondom."

"Pokud nechcete, děti, onemocnět žádnou pohlavní nemocí, počkejte se sexem až po svatbě."

"Jediná správná antikoncepce je sexuální abstinence."

A to se nelíbí sexuologům a odborníkům na sexuální výchovu. "Nezdá se nám šťastné vést děti pouze k sexuální abstinenci. Ty, které k ní nepřesvědčí, totiž pak souloží bez kondomu. A to je v dnešní době problém," tvrdí Zuzana Prouzová ze Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu.

Podle jejích slov tak přednášky náboženských skupin osloví pouze děti, které jsou ve stejném duchu vychovávány doma. Ostatní z nich odejdou nedotčené. "S dětmi pracuji, a proto vím, že mezi nimi není model sexuální abstinence nijak populární," dodala Prouzová.

Jednou z takových organizací, která přednášky na téma "Sex, AIDS a vztahy" na školách dělá, je mezinárodní křesťanská organizace Acet. Na svých internetových stránkách popisuje, jak zhruba dvouhodinová přednáška vypadá. "Lektoři hovoří o důvodech k věrnosti, o lásce, odpovědnosti a osobní volbě. Ukazují, že spolehlivou prevencí je manželská věrnost a sexuální zdrženlivost před manželstvím."

Ředitel Acetu František Krampota přiznává, že jsou toto hlavní body jejich přednášek. Podle něj však lektoři mluví i o možnostech antikoncepce a neopomíjejí ji.

"Nemohu vyloučit, že některý lektor popisuje dětem třeba svůj příběh, že on žil před manželstvím bez sexu a že to je ta nejlepší cesta. Nemáme žádná jednotná pravidla a předpisy, co přesně na přednáškách říkat," reagoval Krampota. Pochvaluje si je, jejich přednášky prý školy vyhledávají.

Vminulosti "služby" této organizace využila i obchodní akademie v Pardubicích. Do školy ji ale už nezve. "Přednášku tenkrát zařídila učitelka, která s nimi nějak spolupracovala, dnes zde ale už neučí. Raději si nyní na přednášku pozvu odborníka než podobnou organizaci. I proto, že tuto problematiku dětem lépe vysvětlí," řekla ředitelka školy Jitka Šírová.

Sexuolog Petr Weiss ale upozorňuje ještě na jeden problém. Náboženské organizace podle jeho slov často při své argumentaci používají lži. "Tvrdí třeba, že kondomy dostatečně nechrání proti infekci virem HIV a že viry proniknou do těla i přes kondom. A to je lež, viry přes stěnu kondomu neproniknou," řekl s tím, že podobná tvrzení nejsou ničím zvláštním a ojedinělým.

Kdo dětem bude přednášet, to záleží jen na rozhodnutí vedení školy.

Více o sexuální výuce na českých školách najdete v sobotním vydání deníku

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat