22. května 2017 14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sezona klíšťat začala. Školky v Ostravě proti ní bojují chemickým postřikem

Klíště (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OSTRAVA Speciálním postřikem proti klíšťatům nechala radnice ošetřit zahrady mateřských škol v ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky, které využívá i veřejnost. Poprvé se tam postřik, který hubí nebezpečné parazity přenášející klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu, testoval loni.

Obvodu se osvědčil a letos se proto rozhodl akci zopakovat, řekl v pondělí místostarosta Patrik Hujdus (Nezávislí). „Naše loňská zkušenost s postřiky je pozitivní, výskyt klíšťat u školek se rapidně snížil. Chceme, aby děti byly v bezpečí, a proto jsme akci zopakovali i letos, abychom riziko přisátí klíštěte ve venkovních areálech školských zařízení co nejvíce eliminovali,“ řekl Hujdus.

Chemický postřik nechal obvod udělat koncem minulého týdne, tedy v době, kdy jsou klíšťata nejaktivnější, a využil dobu, kdy jsou zahrady pro veřejnost uzavřené. „Přípravek sice není pro člověka škodlivý, ale je vhodné, aby bezprostředně po jeho aplikaci nedocházelo ke kontaktu s lidskou kůží,“ řekl Hujdus. Postřik byl kromě mateřských škol aplikován ještě u obecních jeslí a také kolem nově otevřeného sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka.

„Z dlouhodobého hlediska je ale možné, že se časem klíšťata v ošetřených plochách znovu objeví. Proto postřik budeme opakovat ještě v září na začátku nového školního roku, abychom měli co největší jistotu, že se rodiče o své děti při hraní v trávě nemusí obávat,“ uvedl Hujdus. Radnice chce letos postřik využít například i na travnatých plochách v okolí domů s pečovatelskou službou, kde na lavičkách a u altánů sedávají senioři.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!