Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Jak ochránit kočku před klíšťaty? Místo obojku zkuste kapičku za krk, radí veterinářka

Magazín

  6:00
Každý, kdo nedrží kočku pouze v bytě, má od prvních jarních paprsků oprávněnou obavu, aby jeho zvídavá šelma při prolézání křovin, zkoumání myší, ježků a jiných koček nechytila blechy nebo klíště.

Kočka si brousí drápky (ilustrační foto) foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Kočka nebo pes? Na co myslet při výběru nového člena rodiny

Tradiční používání antiparazitárních obojků u koček je poněkud nešťastné, protože se mohou při svých výpravách zachytit obojkem za větev nebo za plot, což může mít i tragické následky anebo v lepším případě jen obojek ztratí,“ veterinářka Kateřina Kaděrová z veterinární kliniky v Uherském Hradišti proto doporučuje použít přípravek, který se kočce kápně za krk.

„U volně pobíhajících koček jsou obavy z parazitů na místě a obojky pro ně opravdu nejsou ideální řešením. Mnohem lepší je nový přípravek proti klíšťatům a blechám ve formě spot-on, který je nyní k dostání ve veterinárních ordinacích. Ve svém složení vychází z velmi oblíbené psí tabletky proti vnějším parazitům, kterou v ordinaci se skvělými výsledky aplikujeme už cca dva roky,“ říká.

Ačkoliv se v tomto případě jedná o aplikaci „na kůži“, účinná látka se skrze ni rychle vstřebává a dostává do krve, kde se váže na plazmatické bílkoviny a pak putuje difuzí zpátky do kůže. Přípravek tedy nezůstává na povrchu kůže a do styku s ním nepřijdou ani děti při hře s kočkou, ani kočka při své hygieně. Účinnost této kočičí novinky přetrvává po delší dobu než u dostupných spot-on přípravků pro kočky a pořídíte ji u svého veterináře.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...