Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

‚Šibalové‘ z ČSSD: primátor prý přihrál zakázku spřízněné firmě, pomáhala mu poslankyně

Česko

  7:07
ÚSTÍ NAD LABEM / PRAHA - Už v březnu by se mohla pravomocně uzavřít kauza bývalého primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka z ČSSD, který údajně se svým tehdejším kolegou z rady Josefem Macíkem přihrál předraženou zakázku na takzvané vítání občánků spřátelené firmě. Soud jim v prvním kole řízení uložil podmínku. V nasměrování zakázky tím správným směrem jim měla pomoci i bývalá poslankyně Zuzana Kailová, kterou kriminalisté obvinili minulý týden.

Policie chtěla obvinit i poslankyni Zuzanou Kailovou, ale Sněmovna ji ke stíhání nevydala. foto: MAFRA

Mandíka s Macíkem potrestal ústecký okresní soud za to, že řadou kroků umožnili v tendru na pořádání vítání občánků, slavnostní společenské akce pro prvorodičky, zvítězit firmě Darothore. Radnice na akci uvolnila 5,22 milionu korun. Firma byla personálně propojená se sponzorem ČSSD. Oba muži loni v lednu obdrželi podmíněný trest 18 měsíců se zkušební lhůtou tří let za porušení povinnosti při správě cizího majetku, později se však odvolali.

Poslední nevydaná poslankyně je na řadě. Kailové končí imunita, policie čeká za dveřmi

„Předpoklad je, že jednání bude nařízeno během prvního čtvrtletí 2018,“ sdělila serveru Lidovky.cz Marcela Trejbalová, mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem, jenž odvolání obou mužů vypořádá. Když kriminalisté začali okolnosti zakázky objasňovat, vedle Mandíka s Macíkem měli v plánu stíhat i jejich stranickou kolegyni, poslankyni Zuzanu Kailovou. V době přípravy soutěže s nimi seděla na ústecké radnici jako náměstkyně primátora.

Vyšetřovatele k ní však nepustila poslanecká imunita, kolegové z dolní komory parlamentu ji odmítli vydat. Jak však server Lidovky.cz loni v září upozornil, policii se k ní otevřela cesta díky tomu, že svůj mandát ve volbách neobhajovala. Kriminalisté tak Kailovou obvinili ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. „Usnesení o zahájení trestního stíhání bylo doručeno 29. prosince,“ řekla serveru Lidovky.cz ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Vítěznou firmu vlastníl člen okresního vedení ČSSD

Vítání občánků, zn. Ústí nad LabeM

Vítání občánků představuje slavnostní společenskou akci, kterou radnice pořádá pro rodiče čerstvě narozených dětí. Smlouva s firmou Darothore přitom nepočítala jen s květinami, fotografiemi či drobnými dárky pro matky. 
Zahrnovala i kampaň o 72 billboardech, vyvěšení 30 plakátů v okrasných rámech, vytištění pozvánek pro představitele města či zaplacení pěveckého sboru na samotné akci.
Naprostá většina z toho se však kvůli předčasnému ukončení smlouvy nerealizovala. Samotné město pak ještě platilo dárkové šeky pro matky na 5 tisíc korun.
V málokterých městech se na takovou akci najímá externí firma, v  Jablonci nad Nisou, Kladně, Liberci, Hradci Králové a Českých Budějovicích si ji magistráty zajišťují vlastními silami, taková praxe dnes platí už po skandálu s Darothore i v Ústí nad Labem.

Server Lidovky.cz má k dispozici prvoinstanční rozsudek, jenž podrobně popisuje roli tehdejších hlavních hybatelů zakázky: primátora Mandíka, radního Macíka a náměstkyně Kailové. Příběh cinknutého tendru se začal odvíjet v květnu 2011, kdy Mandík instruoval tehdejšího vedoucího odboru kultury ústeckého magistrátu Marcela Rahma, aby k soutěži o zakázku na vítání občánků pozval čtyři firmy.

„Byly vzájemně personálně případně prostřednictvím předchozí spolupráce propojeny,“ píše v rozsudku soudce Pavel Kuděla. Podle verdiktu primátor předal seznam vytipovaných favoritů na papírku. Šéf odboru si seznam nemohl nechat, jména preferovaných společností si musel opsat. Byla mezi nimi i Darothore. Jejím většinovým vlastníkem byl člen okresního vedení ČSSD Pavel Novotný.

Podmínky soutěže určili jako předseda výběrové komise Josef Macík a náměstkyně Kailová, pod niž celý projekt spadal. Do tendru se přihlásila i firma Atlantis, což radnice nepředpokládala. Macík záhy hodnocení nabídek stopnul, poté beze slova vysvětlení úspěšně inicioval zrušení soutěže. Firma Atlantic přitom podle soudu předložila nejvýhodnější nabídku.

Kšeft za 5,22 milionu korun

„Nabídka byla nejpodrobněji zpracovaná a obsahovala nejnižší cenu ve výši 1, 392 milionu korun,“ stojí v rozsudku. Jen pro srovnání, Darothore chtěla akci zajistit za 1,788 milionu. Soudce si všiml, že vzhledem k zázemí ostatních firem měl tendr vyústit ve vítězství Darothore. Po zrušení tendru radnice zadala zmíněné firmě zakázku na zajištění akce do konce roku přímo, za což ji zaplatila 148 tisíc korun.

Radnice vyhlásila novou soutěž, z níž měl vzejít vítěz, jenž bude vítání občánků připravovat v letech 2012 až 2014. Radnice tentokrát organizaci tendru svěřila soukromé firmě. Do soutěže už se tak přihlásil jediný uchazeč, jímž byla Darothore. Pravidla tendru opět stanovila náměstkyně Kailová. Dokonce rozpočítala, na jaké položky zakázky půjde nejvíce peněz z městské kasy. Největší balík měl padnout na propagaci akce, inzeráty a billboardy se stranickými motivy.

Vít Mandík byl ústecký primátor v letech 2010 až 2014.
Poslankyně za ČSSD Zuzana Kailová

Výběrová komise opět v čele s radním Macíkem se nabídkou Darothore nezabývala, rovnou ji postoupila ke schválení radě města. Primátor Mandík následně podepsal kontrakt v prosinci 2011. Smlouva zajišťovala Darothore 5,22 milionu korun, tedy 1,74 milionu na rok. Majitel firmy Pavel Novotný vlastnil i společnost ROXY II, jež se v minulosti podílela na volební kampani ČSSD a v letech 2008 a 2010 darovala straně celkem 4 miliony korun.

‚Snažili se přidělit zakázku předvybranému zájemci‘

Podle soudu neměl Mandík smlouvu s Darothore podepsat. Vzhledem k předchozí nabídce firmy Atlantic věděl, že se dá vítání občánků zajistit laciněji. Správně tak měl kontrakt předložit k projednání celému zastupitelstvu. Primátor i radní Macík ale měli ke svému konání důvod. „Obžalovaní se snažili zajistit přidělení veřejné zakázky právě Darothore coby předem vybranému zájemci. Motiv jednání obžalovaných osvětluje jejich stranická známost a spolupráce se svědkem (Pavlem) Novotným,“ uvedl soudce.

Stranický charakter vítání občánků dokládá to, že se formát akce zrodil v ČSSD. Strana ho v Ústí pořádala už před rokem 2010, následně ho zapracovala do volebního programu pro volební období 2010 až 2014. Hlavním garantem byla Zuzana Kailová. Popisovaná zakázka byla v Ústí poslední. Po mediálním tlaku i spuštění policejního šetření radnice kontrakt nenaplnila, od smlouvy odstoupila k 1. březnu 2013. Firmě tak vyplatila „jen“ 1,74 milionu korun.

Mandík s Macíkem dlouhodobě ke své kauze mlčí. Vyjádřili se k ní jen před soudem, kde vinu odmítli. „Nic jsem neporušil, skutek se nestal,“ řekl na začátku procesu Mandík. Macík své obvinění označil za vykonstruované. „Na policii jsem doslova řekl, že ho považuji za blbý sen,“ prohlásil v soudní síni. Bývalá poslankyně Kailová ve stručném vyjádření pro ČTK na své čerstvé obvinění reagovala slovem nesmysl. Server Lidovky.cz se ji snažil zastihnout, ale měla vypnutý telefon. 

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč