Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V ČSSD spustili hru o ‚zázrak‘. Sehraje strana klíčovou roli při skládání vlády?

Česko

  6:00
PRAHA - Do nového vedení ČSSD by vedle bývalého předsedy sněmovny Jana Hamáčka mohli usednout nováčci, kteří se osvědčili na krajské a komunální úrovni. Jde například o starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu nebo pardubického hejtmana Martina Netolického.

Milan Chovanec na povolebním vyjednávání 31. října 2017. foto:  František Vlček, MAFRA

„Před volbami nám to moc nejde. Zato po volbách, tam to umíme,“ glosoval špatné volební výsledky a na druhé straně koaliční um nejmenovaný vlivný sociální demokrat.

Odkazoval tím na počínání ČSSD v Praze. Straně se v metropoli ve volbách dlouhodobě nedaří. Když však přijde na jednání o vládě na radnici, ČSSD hraje klíčovou roli a podaří se jí navzdory slabým výsledkům dostat se do rady města.

Podobná situace se rýsuje i na celostátní úrovni. ČSSD v loňských sněmovních volbách získala pouze 7,27 procenta hlasů. Přesto nyní může sehrát zcela zásadní roli při vyjednávání o nové Babišově vládě, když ta první zřejmě nedostane důvěru. Vše se potom bude odvíjet od toho, jak dopadne mimořádný sjezd.

Faktor vláda

Ten se uskuteční 18. února. Ve straně se podle informací LN usiluje o to, aby jednání o případném vstupu do vlády vedlo až nové vedení. Na výsledky sjezdu bude čekat i hnutí ANO, které se po volbách stalo v dolní komoře dominantní silou.

Před stranickou bitvou, kterou v příštím měsíci svedou delegáti v Hradci Králové, se v ČSSD sešikovaly dva proudy: jeden za místopředsedou sněmovny Janem Hamáčkem, druhý za exministrem vnitra a dočasným lídrem strany Milanem Chovancem.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat