Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Silná bouře lámala stromy

Česko

PRAHA Padající stromy a větve při včerejší večerní bouřce ve středních Čechách zranily dva lidi. Voda v Praze i několika středočeských obcích natekla do sklepů a garáží. „Hasiči vyjížděli k více než 70 případů,“ informovali mluvčí pražských a středočeských hasičů Vít Pernica a Ladislav Křivan. Stromy spadlé na silnice bránily záchranářům v tom, aby se dostali ke zraněným.

Na břehu Berounky nedaleko Skryjí spadl strom na sedmnáctiletého mladíka, měl otřes mozku a oděrky po těle. V zámeckém parku ve Žlebech větev zranila člověka. Ve Slavošově zase odnesl silný vichr obytný přívěs i s mužem, který v něm byl. „Přívěs, původně zaparkovaný na stavbě, skončil o 30 metrů dál na poli,“ řekla mluvčí záchranné služby Tereza Janečková.

Ve Středočeském kraji vyjeli hasiči asi ke 30 případům. Vodu odčerpávali po osmnácté hodině z garáží například na Kladensku a Poděbradsku, zasahovali i na Rakovnicku a Berounsku, na Benešovsku i Kolínsku. V řadě obcí vypadl proud. Kolem dvaadvacáté hodiny byli například bez elektřiny lidé v Benešově.

Kvůli vodě byla anulována Pražská tyčka Přímo v Praze odčerpávali hasiči vodu ze sklepů a odstraňovali spadlé stromy, ale i billboardy a další reklamy. Například v Praze 16 spadl strom na střechu ubytovny, na dalších místech spadly stromy na auta, na Rozvadovské spojce na jeden z vozů spadl billboard. Někde prudký vítr narušil plechové střechy. Pražští hasiči vyjeli celkem ke zhruba 45 případům.

Počasí ovlivnilo i tradiční Pražskou tyčku. V průběhu mužského závodu začal foukat silný vítr a poté se přihnala průtrž mračen. Organizátoři byli nakonec přinuceni soutěž ukončit. Déšť zapříčinil i zpoždění některých letů z pražského mezinárodního letiště v Ruzyni.

Autor: