Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přátelé ze středočeského království. Kdo je kdo v aféře

Česko

  7:00aktualizováno  7:09
PRAHA - Bylo to dlouhodobé spojenectví z rozumu. Sociální demokrat David Rath se spojil s exposlancem ODS Petrem Kottem a dal mu ve svém středočeském království novou šanci. Trojici doplňovala ještě členka předsednictva ČSSD Kateřina Pancová a podnikatelka Ivana Salačová. Přečtěte si, kdo je kdo v korupčním skandálu Davida Ratha.

Protikorupční policie obvinila Davida Ratha, Petra Kotta a Kateřinu Pancovou. foto: grafika LN/Šimon

Petr Kott, exposlanec ODS, proslavený opilec

Bývalý poslanec se proslavil svou opilostí. Kvůli nadměrné konzumaci alkoholu se v roce 2003 dokonce nedostavil na hlasování o nedůvěře Špidlovy vlády. Poté byl ze strany vyloučen.

Petr Kott (tehdy ještě poslanec ODS) v únoru 2004.

Vstoupil do klubu US-DEU a společně s levicí hlasoval o některých zákonech, například i o síti neziskových nemocnic.

Loajalita k levici se mu vyplatila.

David Rath ho nejprve prosadil jako šéfa středočeské VZP, později zakotvil na manažerských postech ve středočeských krajských nemocnicích.

Kateřina Pancová, ředitelka Oblastní nemocnice Kladno a členka Předsednictva ČSSD

V 90. letech 20. století byla členkou předsednictva Lékařského odborového klubu. Vykonávala funkci zástupkyně primářky interního oddělení Fakultní nemocnice v Motole.

Vše o úplatkářské aféře

V roce 2008 byla jmenována ředitelkou Oblastní nemocnice Kladno, a.s.

Rath v doprovodu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové si prohlédl nové centrum akutní medicíny. Nemocnice údajně zakoupila do nového centra předražené přístroje.

Byla členkou představenstva dalších čtyř středočeských nemocnic a do roku 2011 byla také ředitelkou tzv. Krajské nemocnice Středočeského kraje, jež zastřešovala nemocnice v kraji. Instituce byla z rozhodnutí soudu ve stejném roce zrušena.

Přátelé od koní

Za odpočinkem jezdí Pancová s Kottem do rodinné stáje v obci Svárov poblíž Kladna. Patří totiž k milovníkům koní a každý z nich zde má jednoho ustájeného. "Měli sem přijet i dnes odpoledne," řekl v úterý serveru Lidovky.cz místní správce Jan Vinš.

Dvojice, která spolu podle něj žije, za koňmi jezdí pravidelně a poměrně často. Jednou je doprovázel i hejtman Rath. "To bylo  loni v květnu nebo v červnu. Půjčil si Bena a jezdil s nimi," vzpomněl si správce. Odmítl  však, že by se v areálu častěji scházeli. "Od té doby jsem ho tu neviděl," dodal.

Petr Kott se dobře zná s Kateřinou Pancovou i s Davidem Rathem. Podle hejtmana měl v Krajské nemocnici Středočeského kraje na starosti vztahy se zdravotními pojišťovnami.„Ve skutečnosti Kott organizoval výběrová řízení, býval i předsedou výběrových komisí,“ napsal už dříve deník MF DNES.

Konstruktiva Branko

David Rath na inspekci při rekonstrukci buštěhradského zámku.

Stavební společnost je dodavatel pozemních staveb. Zabývá se realizací administrativních objektů, vědeckotechnických staveb, skladových prostor a  rekonstrukcí historických staveb.

Podílela se například na rekonstrukci ministerstva spravedlnosti, Vrchního soudu nebo přestavbě Měšťanské besedy.

Firma vyhrála mezi čtyřmi kandidáty výběrové řízení na rekonstrukci zámku Buštěhrad, který slíbila opravit za 215 milionů. Konstruktiva se dostala i mezi pět žhavých kandidátů v podezřelém Rathově tendru za 415 miliard na opravu mladoboleslavské nemocnice.

Firma Fisa

Sídlo společnosti FiSa ve Slaném.

Společnost sídlí ve Slaném, specializuje na běžné stavební práce a rekonstrukce - zejména stavbu vodovodů, kanalizací a opravy vozovek ve Středočeském kraji.

Ředitelkou a jednatelkou společnosti je Ivana Salačová.

Společnost má 25 stálých zaměstnanců. Obrat firmy FISA přesahuje 150 milionů korun.

Autoři: , , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat