Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Silný vítr strhl střechu ubytovny ve Valašském Meziříčí, na Opavsku hasiči odklízí popadané stromy

Bouřka se přehnala 13. července 2021 večer nad Prahou. foto: ČTK

Silný vítr strhl ve středu v podvečer střechu ubytovny ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Na facebooku krajských hasičů to uvedla jejich mluvčí Lucie Javoříková. Bouřky doprovázené poryvy větru podle ní ve Zlínském kraji zasáhly především Vsetínsko, kde hasiči od 18:00 zaznamenali více než 20 výjezdů.
  20:31aktualizováno  21:25

Ve většině případů hasiči odstraňovali popadané stromy ze silnic a chodníků. „Nejhůře však dopadla střecha ubytovny ve Valašském Meziříčí na ulici Kouty, kterou silný vítr strhl. Na místo vyjeli místní profesionální hasiči s výškovou technikou. Pomocí ní se dostali do prostoru střechy, kde na velké části chyběla krytina. Padající střecha poškodila i štít domu, který hasiči částečně strhli,“ uvedla Javoříková.

Zaplavené silnice a popadané stromy. Severozápad Čech zasáhly silné bouřky s kroupami

V Karolince dobrovolní hasiči pomáhali s čerpáním vody z budovy knihovny. „Hasiči na základě předpovědi počasí očekávají další výjezdy v souvislosti s počasím i během noci,“ doplnila mluvčí.

Varování meteorologů před velmi silnými bouřkami platí do čtvrtečních 02:00 pro celý Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj spolu s okresy na východě Jihomoravského kraje. Napršet tam může kolem 50 litrů vody na metr čtvereční a meteorologové varují také před kroupami a nárazy větru o rychlosti zhruba 90 kilometrů v hodině.

Moravskoslezští hasiči odklízejí polámané stromy

Hasiči v Moravskoslezském kraji zasahují po večerních bouřkách hlavně u polámaných stromů, čerpají také vodu ze sklepů. Nahlášeno mají zhruba 140 událostí, řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp.

„Aktuálně řešíme 70 událostí, dalších 70 přijde na řadu co nejdříve po nich. Většinou jde o odstraňování polámaných větví nebo vyvrácených stromů a samozřejmě čerpání vody ze sklepů, plus čištění komunikací nebo kanálových vpustí. Převažují ale stromy, těch je zatím 107 událostí,“ řekl Popp.

Bouřky se podle něj prohnaly hlavně Opavskem a Ostravskem, kde je nahlášeno dohromady asi sedm desítek událostí. Žádná z nich ale není evidovaná jako mimořádná.

„Dobrovolné jednotky to většinou zvládají. Profesionální hasiči jsou samozřejmě venku také, ale prioritně na těchto událostech pracují dobrovolní hasiči,“ řekl mluvčí.

Hasiči z Vysočiny zasahovali kvůli počasí ve středu od 18:00 asi na 25 místech, hlavně kvůli odstraňování popadaných stromů nebo čerpání vody. Přes Vysočinu přecházejí bouřky. Nejvíc práce měli hasiči zatím na Pelhřimovsku. Vyplývá to z informací na jejich webu.

Spadlé stromy museli odklízet i v obcích Putimov, Jakubín nebo Rynárec. V Žirovnici museli odčerpat vodu ze sklepa rodinného domu. Kvůli čerpání vody zasahovali i v Pelhřimově.

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu napršelo za uplynulých 24 hodin na některých místech Vysočiny přes 20 litrů na čtvereční metr. Bouřky se mohou v kraji vyskytovat i během noci na čtvrtek. Provázet je mohou kroupy a nárazový vítr o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině.

Hasiči mají kvůli bouřce dvakrát víc výjezdů než v úterý

Hasiči mají ve středu večer v souvislosti s bouřkou dvakrát víc výjezdů než v úterý. V úterý do 20:00 měli zhruba 130 výjezdů. Bouřky je nejvíce zaměstnávají v Moravskoslezském kraji, následují kraje Jihočeský, Středočeský, Zlínský a Vysočina. Uvedli to na twitteru.

V Moravskoslezském kraji zasahují hasiči hlavně u polámaných stromů, čerpají také vodu ze sklepů. Nahlášeno mají zhruba 140 událostí, řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp. Bouřky se podle něj prohnaly hlavně Opavskem a Ostravskem, žádná z událostí ale není evidovaná jako mimořádná.

Ve Zlínském kraji zasáhly bouřky hlavně Vsetínsko, kde hasiči od 18:00 zaznamenali více než 20 výjezdů. Silný vítr strhl vpodvečer střechu ubytovny ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku.

Silné bouřky hrozí i ve středu hlavně na Moravě, v západních Čechách může nebezpečně stoupnout hladina řek

Meteorologové vydali pro středu a noc na čtvrtek výstrahu před silnými bouřkami s intenzivním deštěm především pro Moravu a Slezsko. V menší míře platí i pro zbytek země s výjimkou západních Čech. Kvůli předchozím dešťům ale na západě a jihu Čech mohou stoupat hladiny řek na úroveň prvního, místy i druhého povodňového stupně.

Silné bouřky zasáhly především západní část Čech už v úterý večer a v noci na středu. Hasiči v noci vyjížděli k více než 800 zásahů souvisejících s počasím. Nejvíc práce měli v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji a také ve středních Čechách, včetně Prahy.

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....