10. března 2017 6:00, aktualizováno  9:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hranice mezi úspěchem a blamáží? Sjezd ČSSD rozhodne ‚kóta 63‘

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci. | foto: ČTK

PRAHA Nemá žádného soupeře, přesto ho čeká jedna z nejsložitějších bitev jeho dosavadní politické kariéry. Nadcházející 39. sjezd ČSSD by měl Bohuslav Sobotka přežít v křesle předsedy. O tom, v jaké atmosféře a jak předvídatelně se dnes zahájené setkání sociálních demokratů v Brně odehraje, napoví síla jeho mandátu.

LN v kuloárech strany zjistily, že hranice mezi úspěchem a blamáží leží zhruba na 63 procentech delegátů, kteří pro svého předsedu zvednou ruku. Pokud premiér dostane hlasů méně, vyjednaný scénář sjezdu se může „zvrhnout“ a semlít Sobotkovy spojence.

V ohrožení by se ocitl především muž číslo 2 ve straně, ministr vnitra Milan Chovanec. O jeho křeslo usiluje i hlavní kritik současného vedení Jeroným Tejc. Do karet mu hraje skutečnost, že volby probíhají tajně. Nikdo si tedy nemůže být jistý, zda regiony dodrží předsjezdové domluvy.

Před zahájením sjezdu rezonovala kritika vlivného straníka Miroslava Jansty, který ve středečním rozhovoru pro LN šéfa sociálních demokratů tvrdě kritizoval. „Pokud chce být Sobotka úspěšným předsedou, musí změnit vedení strany,“ pronesl Jansta, Tejcův spojenec.

Premiér Bohuslav Sobotka na Ministerstvu průmyslu a obchodu v Praze na tiskové...
Ministr vnitra Milan Chovanec rád a čile využívá sociální sítě. Mobilní telefon...

Koho by si Sobotka přál mít po sjezdu po svém boku? Podle zdroje LN blízkého vedení strany předseda ČSSD vyslal před sjezdem mezi straníky neoficiální přání, jak by měla vypadat jeho ideální sestava. Za statutárního místopředsedu si žádá zvolit ministra vnitra Milana Chovance. Místopředsednické funkce by měli obhájit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a předseda sněmovny Jan Hamáček.

Ze současného týmu by vypadli stranický „účetní“ Martin Starec (pro něhož se chystá nová funkce ekonomického ředitele) a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Namísto nich by do Sobotkovy sestavy hvězd mohli proniknout náchodský starosta Jan Birke a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Oba patří k Sobotkovým oblíbencům.

„Mezi našimi hlavními prioritami je na sjezdu ČSSD zvolit soudržné vedení, které bude mít tah na branku a vůli vyhrát volby,“ píše Sobotka ve zprávě pro delegáty, kterou mají LN k dispozici.

Nevyzpytatelné kormidlo

Zda se Sobotkovi přání o jeho „all star“ sestavě vyplní, napoví počet delegátů, kteří pro něho zvednou ruku. Ve straně totiž existuje skupina kritiků, jejichž sílu na sjezdu ukáže do značné míry právě volba předsedy. Krajské nominace před sjezdem sice ovládly „sobotkovci“, na sjezdu se ale hlasuje tajně. Jak tajná volba může být nevyzpytatelná, demonstrovalo jednání krajských funkcionářů jihočeské ČSSD na konci ledna. Krajská konference nenašla dostatečný počet hlasů pro schválení nominace Sobotky na předsedu strany, pohořel i Sobotkův nejbližší spojenec Chovanec.

Sobotkův slabší mandát tedy může smést předsjezdové dohody ze stolu – tím více, že brněnského sjezdu se účastní úctyhodný počet více než 800 delegátů. „Jestli Slávek dostane méně než 60 až 63 procent, domluva mezi regiony padne. Sjezd bude těžko kormidlovatelný, může se stát leccos,“ řekl LN zdroj blízký vedení sociální demokracie.

Chovancův pot a Tejcova šance

Tím by vzrostla šance Sobotkových oponentů v čele s Jeronýmem Tejcem, který kandiduje proti Chovancovi na statutárního místopředsedu. Straníci předpokládají, že ministr vnitra se při obhajobě dost zapotí – asi i v několika kolech volby, podobně jako před dvěma lety –, post muže č. 2 ale ve straně pravděpodobně obhájí. O jisté nervozitě ministra vnitra před sjezdem svědčí aktuální kauza kolem špiona Vojenského zpravodajství 10. 03. 17 - Lidovky/Domov:ČSSD se sjela do Brna. Sobotka obhajuje vedení, Tejc chce být druhým mužem strany a údajného sledování domu, ve kterém se zrovna Chovanec nacházel. Ministr celý případ medializoval dva dny před sjezdem, spor se přitom dal řešit utajeně v rámci Bezpečnostní rady státu.

Avšak zpět k Tejcovi: pokud by se mu nakonec nepovedlo uspět proti Chovancovi, šanci bude mít ve volbě řadového místopředsedy. „Myslím, že místopředsedou se stane,“ řekl LN zdroj blízký vedení ČSSD. Ruku v ruce s Tejcovým zvolením by se zvýšily naděje Lenky Tesky Arnoštové, která ztratila podporu vlivné pražské organizace. Odmítla však stáhnout kandidaturu a vyčkává, jak se bude sjezd vyvíjet. V zákulisí se může spolehnout i na ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka a mocného advokáta Miroslava Janstu.

Ten před sjezdem v rozhovoru pro LN Sobotkovo vedení tvrdě kritizoval. „Jak je Sobotka dobrým premiérem, tak je špatným komunikátorem strany. Vznikla atmosféra, která dusí konkurenty a šikovné politiky,“ pronesl Jansta mimo jiné.

Spekulovalo se také o tom, že Sobotkovi kritici se snažili přesvědčit ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby kandidoval na nejvyšší posty v ČSSD. Prozatím však podle zdrojů LN odmítl.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz