Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD přestala žít, tvrdí vlivný sociální demokrat Miroslav Jansta

Česko

  6:00
PRAHA - V ČSSD existují dva póly. Mezi nimi se odehrává většina důležitých rozhodnutí. Na jedné straně stojí vlivný právník Radek Pokorný, který patří mezi klíčové spojence premiéra Bohuslava Sobotky. Rozumí si i s ministrem vnitra Milanem Chovancem a jemu blízkou PR agenturou Bison & Rose. Na druhém břehu stojí také advokát a neméně mocný muž: Miroslav Jansta. Není obvyklé, že by poskytovali médiím rozhovory. Jansta teď ale mlčení prolomil.

Advokát Miroslav Jansta patří k nejvlivnějším straníkům ČSSD. foto:  František Vlček, MAFRA

Tři dny před sjezdem do útrob ČSSD vyslal tvrdý vzkaz. „Úkolem je začít dělat srozumitelnou politiku. Politikou není téma Antibabiš, to je politikaření. Politika je o řešení problémů. Toto je průřezový názor ve straně, jen se to ostatní bojí říct nahlas,“ řekl v rozhovoru pro LN.

Janstovi, který na brněnské shromáždění sociální demokracie dorazí jako delegát, nejvíce vadí centralizace strany. „Před dvěma lety se změnily stanovy, které umožnily vedení ČSSD zasahovat do kandidátních listin. Tím ve straně vznikl strach, že kdo bude kritický vůči vedení, přijde o funkci nebo se nedostane na kandidátní listinu. Tohle nikdy nebylo tak tvrdé, dnes panuje centralizace,“ kritizuje muž, do jehož přízně se řadí padlí sociálnědemokratičtí ministři Jan Mládek či Marcel Chládek.

Podle Jansty sešněrování stanov způsobilo, že krajští funkcionáři oslabili na úkor lidí mimo stranu. Nostalgicky pak vzpomíná na období předchozích předsedů ČSSD: „Sociální demokracie žila. Byla v ní silná pluralita. Samozřejmě šlo i o mocenský boj, protože o tom politika je. Vedle toho ale probíhal i intelektuální střet, který fungoval za Zemana, Špidly, Grosse i Paroubka,“ popisuje partner Advokátní kanceláře Jansta, Kostka.

Miroslav Jansta.
Krabici s dárkem přinesl i předseda České unie sportu a místopředseda Českého...

Podle Jansty strana už takhle nefunguje, a navíc přichází o talentované politiky. „Jak je Sobotka dobrým premiérem, tak je špatným komunikátorem strany. Vznikla atmosféra, která dusí konkurenty a šikovné politiky. Problémem dnešních politiků také je, že spíše prosazují své vlastní zájmy. Lidé nemají pocit, že se za ně bijí. Tohle se snad daří jen Babišovi, který tuto politiku ovládá. Veřejnost má pak pocit, že to dělá pro ni,“ kritizuje Jansta předsedu ČSSD.

Adeptem na posílení ve straně je podle něj ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Jde o klasického levicového intelektuála, který umí rozproudit diskusi,“ míní Jansta. Do vedení by si pak přál nové tváře: Jana Birkeho, Petra Dolínka, Jeronýma Tejce či Jiřího Zimolu, který patří k Janstovým spřízněncům. Jihočeský hejtman, který nedávno Sobotku ostře kritizoval, však kandidaturu do vedení neplánuje.

Mohlo by vás zajímat