Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Vládnou i páchnou. Lidé stranám nevěří, proto do nich nevstupují

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 1. března na Ministerstvu průmyslu a obchodu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 1. března na Ministerstvu průmyslu a obchodu... | foto: ČTK

PRAHA Když jste u moci, každý vás miluje a chce být kamarád. Pro politické strany už to, zdá se, neplatí absolutně, protože ČSSD ubývají členové i v letech, kdy ovládá post premiéra, šest ministerstev a skoro polovinu krajů.

Popravdě řečeno, není to poprvé, něco podobného se přihodilo i ODS v roce 2010, tehdy ovšem strana bojovala s černými dušemi a rušila dost místních organizací, proto se srovnávání raději vyhněme. Meziročně ztratila ČSSD tisícovku členů, a to zejména v krajích, kde je na tom špatně (Liberecký -271, Středočeský -184).

To je neblahý příznak, znamená to, že ti, kteří se chtěli politicky angažovat natolik, že do strany vstoupili, ztratili víru ve smysluplnost svého počínání.

V téhle situaci se žádná strana, ani ČSSD, nemůže uklidňovat faktem, že členové odcházejí v dlouhodobém horizontu všem a úbytek straníků pozorujeme již od devadesátých let u stran předlistopadových, u ODS a ČSSD od let 2009–2010. Počet členů těchto dvou stran kulminoval za předsednictví pánů Paroubka a Topolánka av obou stranách kvetlo velrybářství, tedy přijímání mrtvých duší sloužící k zvětšování vlivu regionálních mafií.

Ani TOP 09, strana čerstvá a nepočetná, nehlásí přírůstek, v roce 2012 měla 4400 členů, loni v květnu 3100. Zatím roste jen ANO, avšak z nízké základny (700 členů v roce 2013) a přijímá jen omezeně ao dlouhodobosti tohoto trendu můžeme pochybovat.

Strany ztrácející členy přestaly reprezentovat dlouhodobé zájmy jednoznačně definovaných voličských skupin a naopak se orientují na kampaně, často zaměřené protichůdně s tím, co hlásaly do včerejška. ČSSD jde v tomto střečkování žel příkladem. Jednou jsou jejich cílovou skupinou městští liberálové, podruhé pauperizovaní zaměstnanci na periferii.

Výsledkem takové strategie je skutečnost, že strana ztrácí důvěru většiny svých potenciálních voličů, a to i na úkor uskupení účelově a bezprogramově sestavených čistě k uchopení moci. Dále je zjevné, že čím je strana menší, tím snadněji je ovládnutelná.

Důvěryhodnost však zdaleka nezávisí jen na programové stálosti, závisí i na důvěře ve stranické šéfy a u ČSSD je povážlivě křehká, i uvnitř strany.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...