Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Školky by mohly mít lesní třídy. Na výuku přispěje stát

Dítě v přírodě- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě v přírodě- ilustrační | foto: ČTK

PRAHA Mateřské školy by mohly začít zřizovat takzvané lesní třídy, kdy děti většinu času tráví venku. Podle ministerstva školství tento způsob hlídání představuje plnohodnotnou variantu předškolního vzdělávání. Resort chce připravit návod pro mateřinky, jak by mohly takové třídy založit a provozovat. Řešit se chystá i případné financování. Vyplývá to z hodnotící zprávy, kterou ministerstvo zaslalo.

Informoval o tom server iDnes.cz. Ministerstvo po dva školní roky ověřovalo fungování dvou lesních tříd v mateřské škole Semínko u Toulcova dvora v Praze 10, která se zaměřuje na ekologickou výchovu.

ČTĚTE TAKÉ:

Do každé lesní třídy chodilo 15 dětí, věnoval se jim vždy pedagog a jeho asistent. Děti byly většinou v přírodě. Ke hře a učení využívaly přírodniny. Z domova si nosily svačiny podle zásad zdravé výživy. Zázemí měly v maringotce.

Ministerstvo sledovalo od září 2010 do konce loňského srpna podmínky v lesní třídě, připravenost dětí na školu či jejich nemocnost a úrazy. Zatímco ve dvou běžných třídách onemocnělo za leden 26 dětí, v lesní třídě to byly jen tři.

Zkouška se obešla bez úrazů

Úraz se tu nestal žádný. Předškoláci měli srovnatelné znalosti jako děti z obvyklých školek. Nevýhodou lesní třídy byla kratší pracovní doba, a to do 15:00. Rodiče také museli platit školné, které za deset měsíců činilo 67 000 korun. Lesní třídy rovněž nesplňují všechny hygienické předpisy.

Lesní školky v ČR

Samostatné lesní školky provozují v Česku většinou sdružení. Jejich zařízení nejsou ve školském rejstříku. Jsou to tedy dětské kluby.

V Česku funguje 60 samostatných lesních školek. Asociace lesních školek chce s ministerstvem jednat o jejich zrovnoprávnění s mateřinkami, které jsou v rejstříku.

Ministerstvo připraví pro školky návod, jak by mohly své lesní třídy zřizovat. Podle zprávy by to mohlo představovat alternativu pro klasickou předškolní výchovu.

Mateřinky by měly počítat s lesní třídou ve své kapacitě. Mohly by pak případně v budoucnu dostat na děti, které se budou učit v přírodě, peníze - normativy. Ministerstvo chce možnosti financování řešit.

'Doplní chybějící kapacitu'

Podle nynějších zákonů je předškolní vzdělávání možné v mateřské škole tam, kde je denní místnost, prostor pro odpočinek a odpovídající hygienické zařízení.

Podle ministerstva by mohly lesní třídy doplnit chybějící kapacitu v běžných školkách. "Obce a města si tak nyní mohou vybrat, zda podpoří místní občanskou iniciativu nebo vznik lesní třídy při mateřské škole," uvedl resort v tiskové zprávě.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!