Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Školky by mohly mít lesní třídy. Na výuku přispěje stát

Vzdělávání

  18:40
PRAHA - Mateřské školy by mohly začít zřizovat takzvané lesní třídy, kdy děti většinu času tráví venku. Podle ministerstva školství tento způsob hlídání představuje plnohodnotnou variantu předškolního vzdělávání. Resort chce připravit návod pro mateřinky, jak by mohly takové třídy založit a provozovat. Řešit se chystá i případné financování. Vyplývá to z hodnotící zprávy, kterou ministerstvo zaslalo.

Dítě v přírodě- ilustrační foto: ČTK

Informoval o tom server iDnes.cz. Ministerstvo po dva školní roky ověřovalo fungování dvou lesních tříd v mateřské škole Semínko u Toulcova dvora v Praze 10, která se zaměřuje na ekologickou výchovu.

ČTĚTE TAKÉ:

Do každé lesní třídy chodilo 15 dětí, věnoval se jim vždy pedagog a jeho asistent. Děti byly většinou v přírodě. Ke hře a učení využívaly přírodniny. Z domova si nosily svačiny podle zásad zdravé výživy. Zázemí měly v maringotce.

Ministerstvo sledovalo od září 2010 do konce loňského srpna podmínky v lesní třídě, připravenost dětí na školu či jejich nemocnost a úrazy. Zatímco ve dvou běžných třídách onemocnělo za leden 26 dětí, v lesní třídě to byly jen tři.

Zkouška se obešla bez úrazů

Úraz se tu nestal žádný. Předškoláci měli srovnatelné znalosti jako děti z obvyklých školek. Nevýhodou lesní třídy byla kratší pracovní doba, a to do 15:00. Rodiče také museli platit školné, které za deset měsíců činilo 67 000 korun. Lesní třídy rovněž nesplňují všechny hygienické předpisy.

Lesní školky v ČR

Samostatné lesní školky provozují v Česku většinou sdružení. Jejich zařízení nejsou ve školském rejstříku. Jsou to tedy dětské kluby.

V Česku funguje 60 samostatných lesních školek. Asociace lesních školek chce s ministerstvem jednat o jejich zrovnoprávnění s mateřinkami, které jsou v rejstříku.

Ministerstvo připraví pro školky návod, jak by mohly své lesní třídy zřizovat. Podle zprávy by to mohlo představovat alternativu pro klasickou předškolní výchovu.

Mateřinky by měly počítat s lesní třídou ve své kapacitě. Mohly by pak případně v budoucnu dostat na děti, které se budou učit v přírodě, peníze - normativy. Ministerstvo chce možnosti financování řešit.

'Doplní chybějící kapacitu'

Podle nynějších zákonů je předškolní vzdělávání možné v mateřské škole tam, kde je denní místnost, prostor pro odpočinek a odpovídající hygienické zařízení.

Podle ministerstva by mohly lesní třídy doplnit chybějící kapacitu v běžných školkách. "Obce a města si tak nyní mohou vybrat, zda podpoří místní občanskou iniciativu nebo vznik lesní třídy při mateřské škole," uvedl resort v tiskové zprávě.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...