24. listopadu 2007 12:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Školy a nemocnice odmítají jíst bio

Česká kuchyně. Tuzemské školní jídelny by sice dětem rády nabídly stejně kvalitní biopotraviny, jako mají školáci například v Rakousku, chybí jim však peníze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká kuchyně. Tuzemské školní jídelny by sice dětem rády nabídly stejně kvalitní biopotraviny, jako mají školáci například v Rakousku, chybí jim však peníze. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Jídelny veřejných institucí na rozdíl od západní Evropy prakticky vůbec nenakupují biopotraviny. Jedním z důvodů je i jejich cena.

Čeští ekozemědělci žádají stát, aby jim pomohl s distribucí takzvaných biopotravin do jídelen veřejných institucí. Důvod je údajně jednoduchý. Zatímco například v Rakousku, ale i ve většině dalších starých států EU tvoří biopotraviny zejména ve školách a nemocnicích podstatnou součást jídelníčku, v Česku tyto instituce produkty místních ekozemědělců s odkazem na vyšší ceny prakticky nenakupují. To je ale podle producentů biopotravin špatně.

„Kde jinde by se měly konzumovat zdravé potraviny, prosté chemie, než právě v nemocnicích a školách?“ ptá se Tomáš Václavík, který zajišťuje marketing mnoha českým ekozemědělcům. Například v Itálii je zákonem stanoveno, že ve školních jídelnách už se může vařit pouze z biopotravin. Podobné opatření nedávno zavedla v některých svých školách i Vídeň, samozřejmostí jsou biopotraviny ve zdravotnictví. Hornorakouský hejtman Josef Pühringer v pondělí vyhlásil, že do dvou letech budou tvořit produkty ekozemědělců až třetinu jídla ve všech zemských nemocnicích. Už dnes pochází v hornorakouských zdravotnických zařízeních z ekofarem až 30 % mléčných výrobků, ovoce a zeleniny. „Stejně to funguje i v jiných západních zemích, u nás zatím bohužel ne,“ tvrdí Václavík.

Sám vede projekt, který má zjistit, proč české školy a nemocnice odmítají biopotraviny. „Jedním z důvodů jsou samozřejmě vyšší ceny, což je ale při škodách, jaké způsobuje dovoz některých chemicky ošetřovaných potravin ze zahraničí, diskutabilní faktor,“ uvedl Václavík. Druhým důvodem je ale podle něj nízká informovanost, jaké výhody může konzumace biopotravin znamenat jak pro české zemědělství, tak pro zdraví konzumentů. „A v tom by nám, jak doufáme, měl masivní informační kampaní pomoci stát,“ tvrdí Václavík.

Ministerstvo zdravotnictví však přesvědčovat nemocnice k nákupu biopotravin zatím nehodlá. „Nechystáme v tomto směru žádné doporučení či vyhlášku. Nabídku kvalitního jídla v nemocnicích ale může v budoucnu rozšířit vzájemná konkurence zdravotnických ústavů i zdravotních pojišťoven,“ řekl LN mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Samotné nemocnice tvrdí, že na biopotraviny, které jsou obecně dražší, prostě nemají peníze. „Máme takový rozpočet, že se musíme při nákupu potravin od dodavatelů řídit především cenou,“ řekla LN mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová.

Podobně přistupují ke stravování pacientů i další velká zdravotnická zařízení v Česku. „Jídlo pro naše pacienty vozíme z vysokoškolské menzy, jídelníček sestavují naši odborníci. Žádný speciální požadavek na množství biopotravin v jídelníčku ale nemáme,“ řekl LN mluvčí Nemocnice České Budějovice Jan Dušek.
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.