Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Školy budou nově učit děti etice

Česko

PRAHA Matematika, český jazyk, dějepis, angličtina a jako poslední hodina etická výchova. Tak by mohl v budoucnu vypadat rozvrh dětí například na základní škole.

Ministerstvo školství totiž zahájilo diskusi, jestli by neměla být etická výchova samostatným plnohodnotným vyučovacím předmětem jako například matematika. Tak je tomu již sedmnáct let na Slovensku. U nás se od září příštího roku stane pouze doplňujícím předmětem na základních školách. Později by se měla rozšířit i na střední školy Nepůjde ale o samostatný předmět, bude jen na školách, jakým způsobem ho do výuky zapojí.

„Jsem přesvědčena, že podpora etické stránky rozvoje osobnosti žáků je nejlepší investicí do budoucnosti naší země,“ myslí si ministryně školství Miroslava Kopicová. A co by se měli žáci v etické výchově dozvědět? Naučit by se měli například chápání starostí jiných lidí, prosociálnosti, přijímání cizího úspěchu bez závisti nebo asertivnímu chování.

Podle odborníků ale toto nejde dělat bez pomoci rodiny a je těžké učit děti morálce, když se jí neřídí a nezastávají ji samotní rodiče dětí.

„Pokud u nás necháme děti, aby byly ovlivňovány jen tím, co kolem sebe vidí, tak se nám nemůže dobře dařit,“ dodala Kopicová. K výuce nového doplňkového předmětu vytvořilo ministerstvo i internetové stránky www.etickavychova.cz. Ty mají sloužit hlavně učitelům a učitelkám k tomu, aby věděli, jak etiku učit, a měli se kde inspirovat.

„Během příštího školního roku vyjdou i pracovní listy a učebnice k etické výchově, v každém kraji navíc začne fungovat i koordinátor tohoto předmětu, na kterého se bude moci každý obrátit,“ vyjmenovala Jiřina Tichá z ministerstva školství, která má přípravu etické výchovy na starosti.

A tímto předmětem by se měly zabývat i pedagogické fakulty. Na některých z nich se připravuje aprobační studium etické výchovy.

Slovensko jako vzor Přestože by se etika měla do škol dostat až v příštím školním roce, zhruba ve stovce ji vyučují již letos. Jednou z nich je Střední odborné učiliště obchodu a služeb v Praze 9. „Od letošního roku ji máme jako samostatný předmět s názvem profesní a etická výchova. Na konci roku zhodnotíme, jak se osvědčila,“ řekla ředitelka školy Zdeňka Matoušová.

Do výuky ji zařadila proto, že si myslí, že etika je ve službách a gastronomii jedním z nejdůležitějších prvků. A protože její škola spolupracuje s bratislavskou školou, která má stejné obory, inspirovala se výukou etiky právě tam. „Navštěvujeme se při různých soutěžích a já vidím, jak tamní studenti vystupují a chovají se při stolování. Chovají se naprosto fantasticky,“ dodala. Výuku etiky považuje za důležitou i proto, že se podle jejího názoru dlouhodobě zhoršuje chování dětí. „Dneska je všude na prvním místě ekonomika. V rodině i společnosti. Chování jde stranou,“ myslí si.

Ale ani na Slovensku není tento předmět povinný úplně pro všechny. Studenti si mohou vybrat mezi etickou výchovou a náboženstvím. „Cílem tohoto předmětu je vychovávat osobnost s vlastní identitou a hodnotovou orientací, ve které úcta k člověku a přírodě, spolupráci, prosociálnost a národní hodnoty zaujímají významné místo,“ popsala LN Zdenka Janasová ze Státního pedagogického ústavu v Bratislavě. Výuka probíhá jednou týdně od první třídy základní školy do druhého ročníku střední školy.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...