Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Skončí byznys Putinova klanu?

Česko

Ruský prezident Dmitrij Medveděv nutí blízké premiéra, aby opustili státní firmy. Otázkou je, zda to vyjde

MOSKVA/PRAHA Ruský premiér a prezident se pustili do boje o nejvýnosnější křesla ve státních firmách. Vladimir Putin do nich posadil členy svého týmu, Dmitrij Medveděv je z nich naopak vyhazuje.

První jména ministrů, kteří musejí na příkaz hlavy státu Dmitrije Medveděva opustit lukrativní funkce ve vedení velkých státních korporací, byla zveřejněna včera. Z vedení státních podniků musí odejít například ministr financí Alexej Kudrin, první vicepremiér Viktor Zubkov, další vicepremiér Igor Sečin či ministr energetiky Sergej Šmatko.

Prezident je požádal, aby se „neuráželi“ a opustili korporace do poloviny roku. „Stát chce být lepším byznysmenem než sám byznys, to se nikdy ale nestane,“ prohlásil Medveděv na středečním zasedání komise pro modernizaci v Magnitogorsku. Jeho zásadní projev už stačili novináři nazvat „březnovými tezemi“. Ruská média se předhánějí v odhadech, jaká bude reakce premiéra Putina, který by Medveděvův krok mohl hodnotit jako „lov v jeho revíru“. Právě Putin je totiž pokládán za otce ruského „státního kapitalismu“. Putinovi přátelé i trenéři juda Prakticky všichni Putinovi blízcí spolupracovníci, přátelé, bývalí učitelé a trenéři juda získali významné postavení v byznysu. „Je nutné ukončit praxi, kdy členové vlády, a především ti, kteří odpovídají za pravidla regulace v konkrétních oborech, zaujímají místa ve vedení (firem),“ řekl Medveděv. Komentátoři ale pochybují, že prezident dokáže z těchto postů vypudit nejbližší spolupracovníky Putina. „Už vidím třeba Sečina, jak si sbírá své věci a se slzami v očích vychází ze dveří (ropného koncernu) Rosněfť,“ ironicky poznamenal publicista Viktor Ščenderovič.

Zároveň zdůraznil, že pod mnohá Medveděvova slova je možné se podepsat, ale jen málokterá byla přeměněna v činy. Pokud se podle poradce prezidenta Arkadije Dvorkoviče teze podaří prosadit, dojde v Rusku k „podnikatelské revoluci“. Medveděvova opatření by se totiž dotkla takových gigantů, jako je právě společnost Rosněfť.

Dále pak třeba i aerolinek Aeroflot či plynárenského podniku Gazprom, v jejichž vedení jsou vicepremiéři a ministři. I když nedostávají za tyto funkce plat – finanční ohodnocení jim přísluší pouze za práci ve vládě – spekuluje se o tom, že jejich postavení otevírá dveře korupci v obřích rozměrech. Poslední projev hlavy státu je další z řady ostrých polemik s premiérem Putinem. Doposud není jasné, zda jde o skutečné předvolební klání, nebo o divadlo a na budoucím vítězi voleb se oba první muži Ruska již dohodli. Podle socioložky Lilie Ševcovové ale nemusí ve volbách uspět nakonec ani Putin, ani Medveděv. Expertka reaguje na prezidentovy „březnové teze“ a tvrdí: „Systém, který ztrácí svou legitimitu, už oživit nelze.“ Poslední zpráva Centra strategických studií hovoří o tom, že už letos na podzim může v některých oblastech Ruska opoziční nálada obyvatelstva dosáhnou „kritické hranice“. Ševcovová na základě toho cituje některé experty, kteří říkají: „Tento systém a tito vůdci jsou neperspektivní. A to je průlom!“

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!