• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Skončí byznys Putinova klanu?

Česko

Ruský prezident Dmitrij Medveděv nutí blízké premiéra, aby opustili státní firmy. Otázkou je, zda to vyjde

MOSKVA/PRAHA Ruský premiér a prezident se pustili do boje o nejvýnosnější křesla ve státních firmách. Vladimir Putin do nich posadil členy svého týmu, Dmitrij Medveděv je z nich naopak vyhazuje.

První jména ministrů, kteří musejí na příkaz hlavy státu Dmitrije Medveděva opustit lukrativní funkce ve vedení velkých státních korporací, byla zveřejněna včera. Z vedení státních podniků musí odejít například ministr financí Alexej Kudrin, první vicepremiér Viktor Zubkov, další vicepremiér Igor Sečin či ministr energetiky Sergej Šmatko.

Prezident je požádal, aby se „neuráželi“ a opustili korporace do poloviny roku. „Stát chce být lepším byznysmenem než sám byznys, to se nikdy ale nestane,“ prohlásil Medveděv na středečním zasedání komise pro modernizaci v Magnitogorsku. Jeho zásadní projev už stačili novináři nazvat „březnovými tezemi“. Ruská média se předhánějí v odhadech, jaká bude reakce premiéra Putina, který by Medveděvův krok mohl hodnotit jako „lov v jeho revíru“. Právě Putin je totiž pokládán za otce ruského „státního kapitalismu“. Putinovi přátelé i trenéři juda Prakticky všichni Putinovi blízcí spolupracovníci, přátelé, bývalí učitelé a trenéři juda získali významné postavení v byznysu. „Je nutné ukončit praxi, kdy členové vlády, a především ti, kteří odpovídají za pravidla regulace v konkrétních oborech, zaujímají místa ve vedení (firem),“ řekl Medveděv. Komentátoři ale pochybují, že prezident dokáže z těchto postů vypudit nejbližší spolupracovníky Putina. „Už vidím třeba Sečina, jak si sbírá své věci a se slzami v očích vychází ze dveří (ropného koncernu) Rosněfť,“ ironicky poznamenal publicista Viktor Ščenderovič.

Zároveň zdůraznil, že pod mnohá Medveděvova slova je možné se podepsat, ale jen málokterá byla přeměněna v činy. Pokud se podle poradce prezidenta Arkadije Dvorkoviče teze podaří prosadit, dojde v Rusku k „podnikatelské revoluci“. Medveděvova opatření by se totiž dotkla takových gigantů, jako je právě společnost Rosněfť.

Dále pak třeba i aerolinek Aeroflot či plynárenského podniku Gazprom, v jejichž vedení jsou vicepremiéři a ministři. I když nedostávají za tyto funkce plat – finanční ohodnocení jim přísluší pouze za práci ve vládě – spekuluje se o tom, že jejich postavení otevírá dveře korupci v obřích rozměrech. Poslední projev hlavy státu je další z řady ostrých polemik s premiérem Putinem. Doposud není jasné, zda jde o skutečné předvolební klání, nebo o divadlo a na budoucím vítězi voleb se oba první muži Ruska již dohodli. Podle socioložky Lilie Ševcovové ale nemusí ve volbách uspět nakonec ani Putin, ani Medveděv. Expertka reaguje na prezidentovy „březnové teze“ a tvrdí: „Systém, který ztrácí svou legitimitu, už oživit nelze.“ Poslední zpráva Centra strategických studií hovoří o tom, že už letos na podzim může v některých oblastech Ruska opoziční nálada obyvatelstva dosáhnou „kritické hranice“. Ševcovová na základě toho cituje některé experty, kteří říkají: „Tento systém a tito vůdci jsou neperspektivní. A to je průlom!“

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Autor: Petra Procházková
  • Vybrali jsme pro Vás