Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Skončí vláda? Rozhádané Věci veřejné rozhodnou večer

Radek John a Vít Bárta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek John a Vít Bárta. | foto: ČTK

PRAHA Jednání výkonné rady Věcí veřejných o tom, zda ve vládě podpořit církevní restituce, skončilo patem. Vedení strany není v této věci jednotné, o tom, jak se ve středu zachovají ministři VV, bude znova jednat v úterý od 17 hodin. Pokud nakonec návrh nepodpoří, může padnout vláda.

"Tajné hlasování, zda je ve vládě podpořit, skončilo pět ku pěti," řekl po jednání novinářům předseda strany Radek John. Zároveň nepřipustil žádné otázky.

Podle informací LN véčkaři hlasovali o tom, zda ustoupit ultimátu Petra Nečase a Miroslava Kalouska, ne o tom, zda podpořit církevní restituce. 

ČTĚTE TAKÉ:

"Neřeknu vám, jak jsem hlasoval, ale dlouhodobě mám názor, že Nečas i Kalousek jsou nedůvěryhodní," naznačil LN svůj postoj místopředseda strany Tomáš Jarolím. Podle něj představují restituce po ekotendru "další Kalouskův byznys". Strana prý po večerním jednání přijde s jasným stanoviskem.

Nečas: Koalice má smysl

Premiér Petr Nečas (ODS) má koalici TOP 09, ODS a VV stále za smysluplnou. Chce ale pouze takovou, jejíž strany dodržují už uzavřené smlouvy, chování VV podle svých slov nechápe. Na tiskové konferenci také zdůraznil, že i díky němu jsou ministři VV ve funkcích, které zastávají, premiér za ně nese odpovědnost.

 "Já jako předseda vlády mám právo požadovat, aby plnili, co jsme si odhlasovali. To není ultimátum, ale elementární dodržování autority předsedy vlády," uvedl Nečas s tím, že všichni ministři jsou ve svých postech díky tomu, že je do vlády navrhl.

ODS podpořila Nečase

Ožehavé koaliční téma

Vládní partneři ODS a TOP 09 žádají VV, aby ve středu bez podmínek ve vládě podpořily zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Na něm se všechny koaliční strany už před několika měsíci dohodly se 17 českými církvemi.

Pokud pro zákon ministři za VV ve středu ruku nezvednou, pohrozil v pondělí premiér Petr Nečas (ODS) jejich odvoláním z vlády, tedy faktickým koncem nynější třístranné koalice.

Nejmenší vládní strana svůj souhlas s církevními restitucemi podmiňuje požadavkem, aby ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jasně vysvětlil, z čeho bude stát v příštích 30 letech financovat peněžní část vyrovnání.

Stát, který také vrátí 56 procent původně církevního majetku, postupně církvím vyplatí 59 miliard korun. Vysvětlení, které Kalousek VV nabídl na pondělním jednání koaličních špiček, ale straně nestačilo.

O církevních restitucích jednalo v úterý ráno i grémium ODS, které potvrdilo včerejší ultimátum Petra Nečase. Nenaplnění dohody o vyrovnání státu s církvemi by prý ohrozilo důvěryhodnost vlády. Nejsilnější vládní strana by se na takovém chování odmítla podílet, uvedlo její grémium v usnesení. "Petr Nečas tohle řekl a já v tom za ním stojím ," řekl po jednání serveru Lidovky.cz člen grémia ODS Přemysl Sobotka.

Občanští demokraté podle grémia debatu o omezení agend a slučování státních úřadů vítají. Odmítají ale spojovat tuto diskusi s církevními restitucemi. "Je to populistický krok založený na vlně výsledků průzkumů. Celá věc je projednaná, podepsaná a najednou jsou tu nové požadavky. Takhle se opravdu politika dělat nedá," uvedl Sobotka.  ODS tak stupňuje tlak na VV, jejichž vedení se během úterý má rozhodnout, zda na středečním jednání vlády podpořit církevní restituce, nebo ne.

Se spojováním restitucí s dalšími podmínkami nesouhlasí ani TOP 09 a Starostové. Podle předsedy jejich poslanců Petra Gazdíka by situace, kdy by ministři za VV pro návrh nezvedli ruku, znamenala porušení koaliční dohody, které by mohlo vést až k vypovězení koaliční smlouvy "některou ze stran".

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!