14. srpna 2010 17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Škrtat se bude i na úřadu vlády. Dostane o 61,5 milionu méně

Lídři vznikajíci koalice ODS. TOP 09 a VV na brífinku k uzavřené kapitole zdravotnictví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídři vznikajíci koalice ODS. TOP 09 a VV na brífinku k uzavřené kapitole zdravotnictví. | foto: ČTK

PRAHA Škrty, které chystá koaliční kabinet ODS, TOP 09 a VV se nevyhnou ani úřadu vlády. Příští rok dostane o 61,5 milionu korun méně, než kolik měl v rozpočtu letos. Úřad kvůli tomu omezí investice do svých objektů a rozdělí méně dotací na protidrogovou politiku a projekty podporující lidská práva.

Úřad vlády kvůli šetření propustí i některé zaměstnance, především by se to ale mělo týkat úředníků, kteří pracovali pod bývalými ministry pro evropské záležitosti a lidská práva. Řekl to mluvčí vlády Martin Kupka.

Ve správě svého majetku a na provozu budov chce úřad uspořit asi 11,5 milionu korun, řekl Kupka. Částečně ale zkrátí i podporu neziskovým organizacím, které od něj dostávaly peníze především na protidrogovou politiku. "Uděláme všechno proto, abychom v této oblasti šetřili co nejméně," dodal Kupka.

Zeštíhlit by se měl především útvar, který na úřadu vznikl kvůli přípravě a koordinaci českého předsednictví EU. Vedl ho nejprve někdejší vicepremiér a nynější ministr obrany Alexandr Vondra a po něm ministři Štefan Füle a Juraj Chmiel.

Čtěte také:Zruší se post ministra pro EU
ODS, TOP 09 a VV se dohodly na tom, že post ministra pro EU zruší. Jinak ale zaměstnanci útvaru zabývajícího se evropskou politikou na Úřadu vlády zůstali. Nečas plánuje, že ho nadále povede státní tajemník pro EU, který bude podřízen přímo premiérovi.

Příslušná změna kompetenčního zákona je v připomínkovém řízení, řekl Kupka. Tým pro koordinaci české politiky v EU podle něj ale zeštíhlí. Podobně by se měl snížit i počet zaměstnanců, kteří pracovali pod ministrem pro lidská práva. Kupka nevyloučil, že se změny v chodu úřadu dotknou i dalších zaměstnanců.

Úřad vlády spravuje vedle svého sídla ve Strakově akademii také blízkou Kramářovu vilu a několik dalších objektů v Praze i mimo metropoli. V hlavní budově ve Strakově akademii má zázemí premiér, zasedá tam vláda a pracuje většina vládních úředníků. Hrzánský palác na Hradčanech slouží k přijímání zahraničních návštěv, slavnostní recepce se konají také v Lichtenštejnském paláci na Kampě.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!