Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavné vily mají pokračování

Česko

Do brněnského Domu umění se po půldruhém roce vrátil projekt Slavné vily. Po brněnské vilové architektuře se nyní výstava věnuje vilám a rodinným domům Jihomoravského kraje.

Doprovází ji stejnojmenná publikace.

Výstavu i publikaci připravila agentura Foibos ve spolupráci s Muzeem města Brna a za podpory Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Autorsky téma zpracoval tým, který připravoval předchozí, brněnský díl edice. Pod vedením historika umění Jana Sedláka vybral a zaznamenal pět desítek nejhodnotnějších příkladů vilové architektury postavených v období od konce 19. století po současnost. Každý je představen archivní i nově pořízenou fotografickou a plánovou dokumentací a doprovodným textem, který se věnuje dispozičnímu řešení, použitým materiálům a popisu stylu. Výběr staveb představuje práce sedmatřiceti architektů realizované ve více než dvou desítkách měst (také tři stavby, jejichž autora se doposud nepodařilo určit). Výstava je doplněna i několika ukázkami dobového nábytku.

Zahrnuty jsou zde i brněnské stavby, jako jsou funkcionalistická vila Tugendhat, zapsaná v seznamu UNESCO, nebo Reissigova vila ve stylu geometrické secese, označovaná dobovou kritikou za první moderní dům v Rakousku, a další, bez kterých by nemohl být vývoj architektury v kraji vysvětlen.

Jak uvedl Jan Sedlák, moravská metropole měla v uvedeném období vliv na architekturu celého kraje jako sídlo či dočasné působiště významných architektů. V meziválečném období bylo Brno centrem funkcionalismu a dosah tvorby avantgardních architektů je zřejmý i po celém Jihomoravském kraji. Brněnských vil je v nové části cyklu zahrnuto zhruba dvacet z celkové padesátky. Vedle Brna jsou významnými centry architektonické moderny také Kyjov, odkud pocházeli tři architekti, Josef Polášek, Ludvík Hilgert a Bohumil Tureček, a Znojmo.

Nejstarší zachycovanou stavbou, reprezentující historismus, je zde vila Hermanna Redlicha ve Slavkově u Brna z roku 1884. Výstava i publikace zahrnují i nejnovější vývoj, nejmladší stavba, rodinný dům v Brně-Bystrci od Tomáše Rusína a Ivana Wahly, byla dokončena v letošním roce.

Opět se ve výběru objevují konfrontační příklady, u kterých současný stav nebo provedená rekonstrukce znehodnocují původní architektonické kvality domu. Autory tentokrát zajímal i životní styl majitelů staveb. Součástí představené padesátky jsou totiž i domy, které nedosahují vrcholné architektonické úrovně, jejichž obyvateli nebo hosty ale například byly významné osobnosti (například vila Franke v Tišnově).

Jak zmínil Jan Sedlák, za případnější název by tentokrát autoři měli „významné“ vily, titul edice ale zůstal určující. Hodnota projektu je ale zřejmá, byť nejde vždy o skutečně „slavné“ domy.

O teprve nyní systematicky zpracovávané téma individuálního bydlení je skutečně velký zájem, svědčí o tom třetí vydání knihy Slavné pražské vily, stejně jako vysoká návštěvnost výstav. Po pražských, brněnských a olomouckých vilách budou za jihomoravskými následovat i jihočeské, které budou představeny od 12. prosince v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Projekt by se měl rozšířit na celou republiku i do zahraničí, už nyní je zpracovávána také Itálie.

Výstava Slavné vily Jihomoravského kraje bude v Domě umění otevřena do 30. prosince. Pak by měla putovat po dalších městech.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat