Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slavný předchůdce zákoníku slaví 200. výročí

Císař František I. a Všeobecný občasnký zákoník v iPadu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Císař František I. a Všeobecný občasnký zákoník v iPadu | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Dne 1. června 1811 vyhlásil císař František I. Všeobecný zákoník občanský, známý pod zkratkou ABGB. O tomto díle a jeho inspirativnosti píše na pozvání Práva & Justice LN Karel Eliáš, autor navrhovaného nového kodexu.

Jsou pravidla uchovaná ve vědomí lidí přes generace, aniž jsou psána v některém z platných zákonů. Každý například ví, že neznalost zákona nikoho neomlouvá. Nebo že zákony nepůsobí nazpět. Rozšířená je i představa, že kdo nemůže číst a psát, má na listině, v níž se zavazuje, učinit aspoň znamení ruky.

ZMĚNY V NAVRHOVANÉM OBČANSKÉM ZÁKONÍKU

To vše bychom našli ve všeobecném občanském zákoníku, který byl i v našich zemích uveden 1. června 1811 v platnost.
Není jen rakouský. Je to také český a náš zákoník: jediný slušný a z nadčasového pohledu kulturně a duchovním rozměrem evropský, jaký jsme kdy měli.

Svobodni a rovni v důstojnosti
Všeobecný občanský zákoník ovlivňoval zdejší život skoro 150 let; jeho vnitřní hodnota a srozumitelnost byly opakovaně oceňovány.
Prvé dvě vzpomenuté regule jsou právními pravidly uznávanými v naší kultuře dosud. I třetí pravidlo se stále vybavuje, ale pro současný právní život je nedůležité.

Přesto si jistě uvědomíme, jak je pro jednajícího významné. Jeho vůle se zaznamená zápisem, podepíší jej ostatní, přidá se razítko - děkujeme, to je vše, můžete jít. Ale člověk, jenž třeba kupuje dům, pořizuje závěť nebo se zavazuje k ručení, má přece rovněž přirozenou touhu vykázat se na listině trvale svou značkou a dát najevo, že je také činitelem právního dění.

Celý článek a rozhovor s Karlem Malým, nejznámějším českým právním historikem, si přečtěte v příloze Lidových novin Právo & Justice.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...