Norma upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy. Klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran.
Kodex podle Nečase upraví současnou roztříštěnost, která se projevuje zejména v závazkovém právu. Smlouvy se dnes podle něj řídí občanským i obchodním zákoníkem, některé jejich ustanovení si však odporují.
Návrat k tradicím
Norma pak sjednotí několik doposud samostatných zákonů - o rodině, o pojistné smlouvě, o sdružování občanů, o nadacích a nadačních fondech, o vlastnictví bytů a další. Podle premiéra to značně zjednoduší orientaci lidí v soukromém právu.
Čtěte také: |
"Především je to návrat do tradic, které byly přerušeny komunistickým převratem v roce 1948," uvedl Nečas. Zdrojem zákoníku je podle něj vládní návrh občanského zákoníku z roku 1937, který však již nevstoupil v platnost. Inspiruje se zároveň moderními evropskými kodexy.
Ochrana slabších občanů
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) dodal, že norma je velmi solidární a výrazně chrání slabší občany. Upravuje "drobné vychytávky, které mohou každého z nás dnes a denně postihovat". Ministr se zmínil například o náhradě za poškozenou věc zvláštní obliby.
Toto ustanovení bude pamatovat na případy, kdy někdo zničí knihu opatřenou podrobnými autorskými poznámkami nebo jedinou fotografii zemřelé matky.
'Je to moc dlouhé a jsou tam divná slova'
Na návrhu zdůraznil Pospíšil zejména úpravu svéprávnosti, která bere mnohem větší ohledy na přání lidí, jimž se omezuje.
Podle šéfa tvůrců zákoníku Karla Eliáše se pak kritika kodexu soustřeďuje do dvou hlavních myšlenek - že je to moc dlouhé a jsou tam divná slova.
Podle Nečase se bude vláda snažit pro novou normu získat co nejširší podporu v parlamentu. Pokud sněmovna zákoník projedná, měl by platit od roku 2013.