Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šlofíkem k čerstvým posilám pro mozek

Česko

Nové neurony vznikající v hipokampu pomáhají třídit vzpomínky, zjistili nyní japonští vědci. A jak přicházejí tyto čerstvé posily pro mozek na svět? Odpověď se před nedávnem pokusila najít Elizabeth Gouldová z Princetonu.

Během série experimentů na potkanech Gouldová s kolegy zjistila, že tvorbu nových neuronů v oblasti mozku označované hipokampus potlačuje nedostatek spánku. Konkrétně je na vině zvýšení koncentrace hormonů patřících do skupiny glukokortikoidů, které se vylučují do těla především při stresu, uvedli američtí vědci v časopise PNAS.

Elizabeth Gouldová donutila potkany, aby nespali 72 hodin. Zvířata v kontrolní skupině se naopak mohla uložit ke spánku, kdykoliv se jim zachtělo. U nevyspalých potkanů pak vědci odhalili zvýšenou hladinu hormonu kortikosteronu, a při bližším pohledu na mozek si také všimli, že se jim téměř netvořily nové neurony v hipokampu.

Změna naštěstí není nevratná. Když se spánkově deprivovaná zvířata vrátila k běžnému životu, vzrostlo u nich množství nově vznikajících neuronů na normální úroveň. Trvalo to zhruba dva týdny. V prvních dnech po návratu k běžnému množství spánku se vytvářelo dokonce více nových nervových buněk než obvykle. Mozek se tak nejspíše snažil dohonit, co zameškal.

A není bez zajímavosti, že ne každé vypětí ovlivní vznik čerstvých posil pro mozek. Když měla zvířata dostatek spánku, ale hladiny glukokortikoidů byly zvýšené v důsledku jiných stresů, probíhala regenerace hipokampu normálně.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!