3. února 2018 11:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slováky podezřelé z vraždy na Písecku by mělo Rumunsko vydat v nejbližších dnech

Tým rozplétá vraždu manželského páru. Zavražděného muže a jeho ženu, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tým rozplétá vraždu manželského páru. Zavražděného muže a jeho ženu, které... | foto: Týdeník Policie

PRAHA Dvojice ze Slovenska, která je podezřelá z lednové dvojnásobné vraždy manželů na Písecku, by měla být předána ČR do deseti dnů od kladného rozhodnutí rumunských orgánů. Odmítnout vydání na základě evropského zatýkacího rozkazu úřady mohou jen z několika málo důvodů, například kdyby byla dvojice za stejný čin stíhána v jiném státě.

Vyplývá to z vyjádření ministerstva spravedlnosti. O tom, že byli podezřelí zadrženi v Rumunsku, informovala jihočeská policie.

„Pokud příslušný justiční orgán pravomocně rozhodne o tom, že osoba bude na základě evropského zatýkacího rozkazu předána, je nutné osobu předat vyžadujícímu státu nejpozději do deseti dnů od právní moci rozhodnutí o předání,“ uvedl Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Lhůta může být prodloužena, pokud předání brání neovlivnitelné okolnosti. Lze jej například odložit, pokud by tomu bránil zdravotní stav předávaného. Říman dodal, že na rozdíl od vydávacích řízení ze zemí mimo Evropskou unii není ministerstvo spravedlnosti v tomto případě účastníkem řízení. Předání na základě evropského zatýkacího rozkazu se uskutečňuje na úrovní soudů obou států.

Zavražděné manžele nalezl 8. ledna v jejich mobilním domě poblíž obce Záhoří na Písecku jejich syn. Devětapadesátiletého muže a jeho o pět let mladší manželku útočníci ubodali nožem.

Policie koncem ledna uvedla, že pdezřelí z dvojnásobné vraždy byli zadrženi v Rumunsku a že jde o muže a ženu ze Slovenska. Podle mluvčího jihočeských policistů Jiřího Matznera zatím k případu nejsou k dispozici další informace. Náměstek jihočeského policejního ředitele Miloslav Krejčí ve středu uvedl, že všechny žádosti ohledně vydání podezřelých byly doručeny rumunské straně.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz