30. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovem roku je 'odklonit', výraz vymyslel exministr Kocourek

Martin Kocourek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kocourek. | foto: ČTK

PRAHA Pět dní ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS) v listopadu zarytě mlčel o původu 16 milionů korun, které se objevily na účtu jeho matky v důchodovém věku.

A když šestý den promluvil na svoji obhajobu, bylo by lepší, kdyby mlčel. „Veškeré prostředky jsou moje, rodinné či historické. Svěřil jsem je do správy Key Investments proto, abych je odklonil od případných problémů s mou složitou situací v roce 2008,“ soukal za sebe nervózní Kocourek.

K TÉMATU:


Vystoupení nedůstojné ministra mělo rychlou odezvu: ještě ten den Kocourek ve vládě skončil. Trapný výstup ho však bude zřejmě pronásledovat ještě dlouho. Svědčí o tom i aktuální výsledky tradiční ankety LN o slovo roku. Suverénním vítězem letošního ročníku se totiž stalo slovo odklonit.

Tedy termín, který Kocourek použil jako zjemňující náhražku pro způsob, jakým před svojí bývalou ženou Olgou zatajil 16 milionů. Novotvar, který ve zmíněném významu možný podvod či korupci elegantně mění v prostou účetní operaci, zvolili za nejvýstižnější výraz pro dění v Česku uplynulých dvanácti měsíců redakční porota i čtenáři serveru Lidovky.cz.

Odklonit si za slovo roku přály téměř tři čtvrtiny všech hlasujících. Konkrétně si jej do včerejší 20. hodiny vybralo přes 2300 lidí. Kocourek si nepovedenou legendou o původu peněz navíc zadělal i na soudní tahanice. Exmanželka Olga už dříve dala najevo, že si hodlá nárokovat část z ulitých financí. Pro LN včera připustila, že by raději dala přednost domluvě. „Protistraně byl tlumočen návrh mimosoudní dohody. Dosud však nereagovali,“ vzkázala přes SMS zprávu Kocourková bez bližších detailů.

INFOGRAFIKA:


Kdo stojí za novým významem slova odklonit, se nedaří věrohodně rekonstruovat. Zřejmě nebylo z exministrovy hlavy, oficiální prohlášení mu pomáhali připravovat protřelí mediální mágové. Ani PR agentura Bison & Rose, ani lobbista Michal Kuzmiak, o nichž lidé kolem Kocourka hovoří jako o možných autorech výrazu, se k autorství nehlásí. Kocourek s médii po rezignaci nekomunikuje.

 Kromě odklonění se v anketě prosadilo i slovo nepřizpůsobiví, které reflektuje eskalaci sociálního napětí na severu Čech, či odcházení jako vzpomínka na prvního českého prezidenta Václava Havla. V podobných zahraničních anketách bodovaly termíny s eurotematikou: strestest v Německu či evropská dluhová krize v Číně.

Předešlí šampioni

2006 - ŠIBALOVÉ
Slovem roku se stali šibalové, výraz, kterým tehdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek chtěl maskovat korupci pronikající do jeho strany.
V triu výrazů, které vybraly LN, bylo slovo „pat“ kvůli stavu, v němž se Česko ocitlo po volbách, a „bod“ jako symbol revoluce na silnicích, tedy zavedení bodového systému.

Vizualizace blobu na Letné

2007 - BLOB
O návrh nové budovy Národní knihovny od zesnulého architekta Jana Kaplického vedli politici i veřejnost dlouhé spory. A tak LN vybraly za slovo roku blob.
Druhým byl Antiklaus, výraz pro protikandidáta Václava Klause. Trojici doplnila milenka, termín, kvůli němuž Paroubek najal právníka Tomáše Sokola a domáhal se, aby média Petru Kováčovou (nyní Paroubkovou) označovala za „partnerku“.


2008 - POPLATKY
Vyhrál termín poplatky. Nepopulární třicetikoruna odevzdávaná v ordinacích zřejmě rozhodla o vítězství ČSSD v krajských a senátních volbách.
Druhou příčku obsadila krize, kvůli celosvětové hospodářské recesi se výraz umisťoval na prvních místech i v zahraničních anketách. Bronzový stupínek obsadil Lisabon, evokující i souboj Václava Klause s vládou, bruselskými institucemi a mnoha státníky o Lisabonskou smlouvu.

2009 - RYCHLOSTUDENT
Vybrán byl pojem rychlostudent odkazující na skandál na plzeňské právnické fakultě. Kauza otřásla důvěrou ve vysoké školy i ve studia politiků, policistů, soudců a advokátů. Někteří studenti získali právnický titul už po několika měsících.
Druhá skončila opět krize kvůli všudypřítomné hospodářské recesi, třetí místo patřilo vajíčkiádě, termínu popisujícímu jarní útoky na Jiřího Paroubka.

2010 - FOTOVOLTAIKA
Boom solární elektřiny, který vyústil v zaplavení země tmavými panely, byl výstižný pro loňský rok. Zvítězilo tedy slovo fotovoltaika.
Na druhé příčce se umístily škrty, které označil za nejvíce symbolické pro rok 2010 každý druhý čtenář hlasující v anketě. LN kromě toho vybraly ještě zásadní termíny pro čtyři oblasti života: vuvuzela (sport), epopej (kultura), maturita (školství) a véčkaři (politika).

Najdete na Lidovky.cz