28. prosince 2012 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovem roku podle čtenářů Lidovek.cz je zlojed. Ujme se, tvrdí lingvista

Slovo roku. Podle čtenářů Lidovek.cz je to zlojed, podle Lidových novin výraz metanol. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovo roku. Podle čtenářů Lidovek.cz je to zlojed, podle Lidových novin výraz metanol. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Spíše než novotvary určovaly veřejnou diskusi v roce 2012 zažité výrazy. Komunisti, prohibice, atentát či restituce. Dění v Česku jim však často přisuzovalo nový význam. Hlasování u čtenářů serveru Lidovky.cz přesto suverénně ovládlo slovo zlojed.

V médiích se termín, jímž miliardář Karel Janeček označuje prospěcháře, kteří "vysávají státní kasu bez ohledu na následky pro společnost“, začal poprvé objevovat zkraje dubna.

Tehdy ještě v původní zkrácené verzi zjed, která měla odkazovat na "jed i nenažranost dotyčných“, jež spatřuje zejména mezi českými politiky. Postupem času se ujala delší varianta slova – zlojed.

ČTĚTE TAKÉ:


Tu si oblíbili i čtenáři serveru Lidovky.cz. V hlasování o vlastní slovo roku se většinově přiklonili právě k možnosti zlojed. Konkrétně si jej za určující výraz končícího roku vybralo 55 procent hlasujících.

Zlojed se ujme, soudí lingvista

A slušnou šanci na přežití dává výrazu také šéf Ústavu pro jazyk český Karel Oliva. "Zda se usadí v češtině úplně natrvalo, si netroufnu teď říci. Minimálně dočasně se ale ujme, rozhodně bude v následujících letech společností rezonovat,“ soudí.

Zároveň Oliva novotvar chválí pro jazykové vlastnosti. "Z mého hlediska to je lingvisticky hravá přesmyčka s termínem zloděj. To slovo navíc signalizuje celkovou nespokojenost lidí s tím, jak to ve státě chodí, vyjadřuje blbou náladu, jak se dříve říkalo,“ dodává.

Anketa

Jaké slovo podle vás nejlépe vystihuje dění v Česku za rok 2012?

prohibice / metanol / metylalkohol 320
komunisti 476
kolibřík / mazánek / kotě 238
protikorupční / plukovníci 26
zlojed 1561
neatentát 43
dalajlamismus 68
restituce 29
sKarta 42
Rath 42

Kromě zlojeda se mezi netradiční slova probojovala rovněž mazlivá oslovení kolibřík, mazánek či kotě, jimiž se v uniklých odposleších častovali bývalý primátor hlavního města, komunisti a metanol. Právě poslední výraz, který od září hýbe veřejností, označila za slovo roku redakce Lidových novin.

Velké téma Slovo roku 2012 si přečtěte v pátečním vydání Lidových novin.

 

vrkVladimír Křivka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz