18. září 2012 14:00, aktualizováno  14:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Slovensko nesmí žádný český alkohol

V Česku platí prohibice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Česku platí prohibice. | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovensko v reakci na sérii otrav metanolem zakáže dovoz a prodej lihovin s obsahem alkoholu vyšším než 20 procent vyrobených v České republice.

"Zákaz by měl trvat do doby, dokud Česká republika nedostane situaci pod kontrolu," řekl ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek. Poslední lahev může hranici překročit před 17. hodinou. Pak začne platit celoplošný zákaz, který se týká výrobků s obsahem alkoholu přesahujícím 20 procent.

Nejprve přitom některá slovenská média spekulovala, že se omezení bude týkat i českého piva a vína. Zákaz prodeje alkoholických nápojů dovezených z Česka s výjimkou piva a vína už od neděle platí v Polsku.

ČTĚTE TAKÉ:

V Česku alkohol nepijte

Zahraniční média varují své občany před českým alkoholem. Irové, Rakušané a Rusové nabádají turisty, kteří jsou v Česku, aby nepili alkohol. Irové upozorňují na prohibici, Rusové se o ní nezmiňují. V ruských médiích se objevují články o tom, jak alkohol v Česku a v Polsku zabíjí turisty.

V Česku po otravě metylalkoholem zemřely přes dvě desítky lidí, dalších několik desítek osob je v nemocnicích. Jahnátek nepřímo kritizoval českou vládu za to, že nerozhodla o zákazu vývozu alkoholu z Česka, když zavedla prohibici na konzumaci lihovin. "Pokládáme rozhodnutí české vlády za nedostatečné, nechrání občany okolních zemí," zdůraznil slovenský ministr.

Nekvalitním českým alkoholem se na Slovensku otrávili čtyři lidé. Všichni pili slivovici, kterou si obyvatel východního Slovenska objednal přes internet v Česku. Podle lékařů jsou všichni mimo ohrožení života. V obchodech, hospodách ani restauracích slovenští inspektoři alkohol s vysokým obsahem metanolu dosud nenašli.

Lidovky.cz, ČTK