Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Slovenští číšníci tratí kvůli euru na spropitném

Česko

BRATISLAVA Na vstup Slovenska do eurozóny nyní hodně doplácejí číšníci a servírky ve slovenských restauracích. Podle odhadů si letos na spropitném pohoršili asi o čtvrtinu. Kvůli přechodu na novou měnu si lidé na nové počty zvykají jen pomalu a kvůli tomu se mnoho z nich zdráhá nechat obsluze restaurace nějaké všimné.

Podle slov slovenských restauratérů jsou lidé při placení eurem daleko opatrnější, než tomu bylo u slovenských korun.

Buď číšníkům nedají žádné spropitné, nebo jen velmi nízké. Na druhou stranu se ale stávají i případy, kdy to lidé s výší spropitného naopak přeženou.

„Postupem času, s tím, jak se používání eura na Slovensku zaběhne, tyto problémy zmizí. Lidé si zvyknou na tuto měnu i na určování rozumné výše spropitného,“ řekl Igor Barát, vládní zmocněnec pro zavedení eura na Slovensku. Psychologicky je totiž pro většinu lidí stále obtížné například při útratě 4,20 v kavárně vytáhnout pětieurovku a částku zaokrouhlit na 4,30 či 4,50 eura. Ale i v takovém případě získá číšník spropitné bezmála deset slovenských korun.

Někteří číšníci ale naopak narazí na hosta, který jim nechá velmi nadprůměrné spropitné. „Lidé si ještě zcela neuvědomují hodnotu eura. I velmi malé částky znamenají v přepočtu nezanedbatelný obnos,“ líčila svoji zkušenost servírka z restaurace v Obchodní ulici v Bratislavě. Případy nadprůměrného všimného jsou ale podle ní výjimečné. „Většina lidí nyní nenechává skoro žádné spropitné,“ dodala.

„Nyní je to už o něco lepší, ale v prvních dnech od zavedení eura byli lidé hodně zmateni a nechávali si vracet drobné euromince do posledního centu. Dnes už hosté číšníkům něco nechávají, ale stále asi jen 70 procent toho co dříve,“ řekl Marián Galuška, majitel kavárny Mane Caffe v Žilině. „Navíc nyní hodně zákazníků raději platí kartou, což znamená pro číšníky opět nulové spropitné,“ dodal Galuška. Některé restaurace a kavárny navíc po dobu duálního oběhu slovenské koruny a eura nabízí slevu při platbě kartou, a to až ve výši pěti procent.

Podle informací číšníků nechávají Slováci při placení v restauracích spropitné mezi 20 až 50 centy, což znamená šest až 15 slovenských korun. To je podle vládního zmocněnce Igora Baráta naprosto v pořádku. „Když si lidé nejsou jisti, kolik mají číšníkovi na spropitném věnovat, je dobré si nechat všechno vrátit, v klidu zamýšlenou euro sumu přepočítat na slovenské koruny a tu nechat obsluze restaurace až dodatečně,“ doporučuje Barát.

***

„Lidé si ještě neuvědomují hodnotu eura. I malé částky znamenají nemalý finanční obnos. Spropitné proto zatím nechávají jen nízké.“

Autor:

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...