• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Sluneční elektrárny patří cizincům

Česko

V tuzemské fotovoltaice mají vloženy peníze hlavně zahraniční investoři. Mezi vlastníky elektráren jich mohou být až tři čtvrtiny

PRAHA Většina peněz, které generuje provozování solárních elektráren v Česku, teče do zahraničí.

„Vlastnickou strukturu lze těžko rozklíčovat, ale vzhledem k tomu, že fotovoltaické elektrárny jsou tak drahé, musí za tím být logicky zahraniční kapitál,“ řekl LN místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

Firmy, které zprostředkovávají jejich prodej, to potvrzují. „Až tři čtvrtiny vlastníků elektráren jsou ze zahraničí,“ říká Oldřich Jonáš, obchodní ředitel Abon Reality.

Prim hrají Němci Podle dalšího zprostředkovatele, který si nepřál uvést své jméno, jsou tuzemské solární elektrárny vlastněné zahraničním subjektem minimálně z poloviny.

„Z těchto cizinců je polovina Němců, druhou polovinu tvoří Nizozemci, Rakušané, Švýcaři, Číňané, Vietnamci a další,“ říká makléř. Peníze do českých projektů vkládají i Slováci. „Aktivitu zvýšili především němečtí investoři,“ potvrzuje poradce Patria Finance Matej Milata, který se specializuje na fotovoltaické elektrárny. Podle něj je investiční zájem Němců přirozený přesah, vzhledem k tomu, že jsou nejblíže.

V počátcích solárního boomu Češi zaváhali a nechali prostor německým firmám, aby tento trh obsadili. „Němci měli know-how vyladěné na vlastním trhu, takže mohli rychle začít stavět elektrárny u nás,“ říká Milata.

Jak tvrdí Blahoslav Němeček, české firmy zpočátku objednávaly montáž solárních elektráren u německých dodavatelů. Nyní už mají vlastní zkušenosti, a tak si na stavbu najímají české developery, kteří jsou levnější. Německé montážní firmy nicméně využily znalost tohoto trhu a samy se pustily do investic. „Technická stránka realizace je v Česku stejná, takže by byla škoda tyto znalosti nevyužít i u nás,“ říká Milata.

Druhým typem investorů z Německa jsou podle něj firmy, které už vlastní nějaké energetické zdroje a chtějí expandovat.

Z německých investorů u nás vlastní elektrárny například JSW Solar nebo Juwi Holding.

Masivní zájem o zdejší podnikání ve fotovoltaice vykazují v poslední době i Číňané a Vietnamci. „U Číny je to dáno tím, že ve velkém produkuje techniku, respektive panely a jejich součásti,“ říká Němeček.

Cenou technologií jsou schopni podle něj konkurovat, ať jim čeští vlastníci nabídnou cenu jakoukoli. „Jsou schopní jít s cenou ještě níž, než za jakou dodávají teď, takže i do budoucna tu budou podnikat,“ podotýká Němeček. Mnoho čínských subjektů v Česku elektrárny přímo vlastní, například Sky Solar Holdings, jenž je majitelem 2,3megawattové elektrárny v Bolešinách.

Za dalšími velkými elektrárnami stojí Juli New Energy. Z vietnamských investorů jde podle makléřů hlavně o bohaté podnikatele, kteří zde žijí. Vždy několik se jich dá dohromady, aby získali potřebný kapitál.

Nastrčené firmy Rozšifrovat vlastnickou strukturu tuzemských solárních elektráren je podle odborníků téměř nemožné. V obchodním rejstříku figurují většinou nastrčené české firmy, za nimiž je zahraniční investor.

„Když se podíváte, kdo si kapacitu pro připojení k síti rezervoval, jde nejčastěji o drobná ‚eseróčka‘, která mohou těžko financovat své projekty,“ potvrzuje Němeček. Důvodem, proč zahraniční investoři nastrkují české firmy, je prý hlavně postup tuzemských úřadů. Ty jsou k českým subjektům důvěřivější.

***

NEJVĚTŠÍ INVESTOŘI DO ČESKÝCH SOLÁRNÍCH ELEKTRÁREN (podle informací LN – země a příklady firem)

Německo JSW Solar, Juwi Holding

Čína Skysolar Holdings, Juli New Energy

Švýcarsko Swiss Solar Holding, Meeco

Rakousko Raiffeisen energy & environment, OFFICIO Konzeptentwicklung

Slovensko EMEL Bratislava, IGS Capital

Autor: