19. dubna 2011 17:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šmerda, záskok za Bártu, získal ostruhy na obraně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Radek Šmerda (vpravo) nahradí odstupujícího ministra dopravy Víta Bártu (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Šmerda (vpravo) nahradí odstupujícího ministra dopravy Víta Bártu (vlevo). | foto: ČTK

PRAHA Než odstupující ministr dopravy Vít Bárta (VV) očistí své jméno, zastoupí ho jeho náměstek Radek Šmerda. Ten je (i nechvalně) známý díky svému dlouholetému působení v resortu obrany.

O nástupu Radka Šmerdy hovoří zástupci VV jako o dočasném řešení. A stejně to vnímá i sám Šmerda - ve funkci chce být jen do té doby, než se Bárta očistí z nařčení, že uplácel spolustraníky, a než vyvrátí podezření ze snahy o průnik agentury ABL do státní správy.

"Já jsem za těchto podmínek i do toho šel. Doufám, že se Vít Bárta očistí, a jsem ochotný to do té doby převzít," řekl Šmerda.

Na ministerstvu výrazné změny nechystá. Na rozdíl od Bárty ale nechce tlačit dopravní stavitele ke slevám prostřednictvím médií. "Budu to řešit především na jednáních. Nejsem politik a nikdy jsem být nechtěl. Ale jednání budou stejně nekompromisní," uvedl.

Zakázka pro Kalouskova přítele
S působením ve státní správě má ale Šmerda bohaté zkušenosti. Už v 90. letech začal pracovat na ministerstvu obrany, byl poradcem tehdejších náměstků Pavla Severy a Jaroslava Kopřivy.

Vizitka Radka Šmerdy (33)

Datum a místo narození: 14. května 1977, Brno
Vzdělání: Právnická fakulta UK (JUDr.), v roce 2005 získal tamtéž titul PhD.
Rodina: ženatý, má dceru

Později byl vyšetřován protikorupční policií v souvislosti se čtyřmiliardovou zakázkou z roku 2004 na likvidaci munice pro Poličské strojírny, vlastněné zbrojařem Richardem Hávou, osobním přítelem bývalého náměstka ministerstva obrany a dnešního ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Tehdejší Severův poradce Šmerda byl údajně tím, kdo prosazoval variantu "jediného integrátora delaborace nepotřebné munice".

Čtěte více:

Na ministerstvu zůstal i po příchodu ministryně Vlasty Parkanové v roce 2007. Zastával funkci ředitele jejího kabinetu a později se stal také jejím náměstkem. Ve funkci vydržel do nástupu Fischerovy vlády.

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová a zcela vlevo sedí Radek Šmerda.

Šmerda, Bartákův soupeř?
Loni v listopadu napsal týdeník Euro, že Šmerdu spolu s dalším náměstkem ministryně obrany Jaroslavem Kopřivou se snažil před čtyřmi lety diskreditovat tehdejší šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Ten to ale odmítá, podle jeho slov jde o "lživé a z valné části vykonstruované informace".

Čtěte více:

Podle médií Šmerda na ministerstvu obrany soupeřil s náměstkem dosazeným ODS Martinem Bartákem, který později resort vedl ve Fischerově vládě.

Právě s příchodem Bartáka je spojen odchod Šmerdy z obrany. Stal se asistentem místopředsedy Vrchního soudu v Praze pro trestní řízení a poté náměstkem generálního ředitele Vězeňské služby pro právo a správní činnost, kde pracoval až do svého angažmá na ministerstvu dopravy. 

U Bárty pracoval jako náměstek ministra a státní tajemník, nyní resort povede. Zasedá také v dozorčí radě Českých drah a ČSA a je předsedou řídícího výboru drah. Krom toho vyučuje na Právnické fakultě UK, předtím krátce působil na katedře trestního práva Policejní akademie.

ČTK, Lidovky.cz
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz