1. června 2011 11:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smrtící bakterie dál útočí, tataráku se vyhněte

Bakterie E coli pod mikroskopem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bakterie E coli pod mikroskopem | foto: Shutterstock

PRAHA V úterý rozbory okurek v Německu ukázaly, že smrtící bakterie nepochází ze španělské zeleniny, jak se předpokládalo. Vědci si teď lámou hlavu s tím, co nebezpečnou nákazu způsobuje. Jedno je jisté, rizikem je syrová zelenina, syrové hovězí a čerstvé mléko.

Potenciálních zdrojů nákazy je však celá řada. "Dále se nebezpečné kmeny bakterie Escherichia coli mohou vyskytovat v prostředí kontaminovaném odpadní vodou, hnojem nebo močůvkou," říká Dana Baudišová, vedoucí oddělení mikrobiologie vody z Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM v Praze.

ČTĚTE VÍCE O ZVRATU VE VYŠETŘOVÁNÍ NEBEZPEČNÉ NÁKAZY

Pozor na syrovou zeleninu i tatarák
Z toho vyplývá, že prakticky všechny typy zeleniny, které se hnojí močůvkou nebo kravským hnojem a jsou špatně omyté, mohou být zdrojem nákazy. Okurky nebo saláty balené ve fólii jsou prostředím, ve kterém živé bakterie ve vlhku přežijí déle a mohou pak být zdrojem nákazy," říká docent Ivo Konopásek, vedoucí katedry genetiky a mikrobiologie z Přírodovědecké fakulty UK.

PTEJTE SE ON-LINE EPIDEMIOLOGA

Na vaše dotazy ohledně nebezpečné nákazy bude od 17 hodin odpovídat lékař Roman Prymula. Ptát se můžete ZDE.

Rezervoárem toxického kmene bakterie Escherichia coli je především zažívací trakt dobytka. Nelze tedy vyloučit, že při bourání a porcování zvířat na jatkách se bakterie ze střev dostanou do kontaktu s masem. Tatarák ze syrového hovězího masa si proto raději nedávejte a možná ani krvavý biftek.

NÁKAZA SE ŠÍŘÍ

ČR má další dva případy podezření na onemocnění krvácivým průjmem. Testy už potvrdily nákazu u turistky z USA, vyloučily u muže z jižní Moravy.

Něměcko potvrdilo dalších 365 nakažených, z nichž stovka trpí potenciálně smrtelnou formou. Od počátku května se tak v Německu bakterií EHEC nakazilo 1064 lidí, 15 zemřelo. Jedna žena zemřela ve Švédsku.

"Dalším zdrojem nákazy mohou být naklíčená semena třeba ředkviček nebo luštěnin, propagovaná jako součást zdravé výživy. Na povrchu semen nemusí být moc patogenních bakterií, ale během klíčení semen se mohou pomnožit – třeba tisíckrát nebo ještě víc.

Na tácku překrytém fólií k tomu mají ideální podmínky," říká docent Konopásek. Z takového zdroje onemocnělo v Japonsku v roce 1996 skoro 10 tisíc dětí, původcem byla stejná bakterie.

matJosef Matyáš, Lidovky.cz, ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?