Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Snažíme se dát našim životům formu i obsah

Česko

Magdaléna Platzová se zdá být autorkou snaživou. Od roku 2003 vydala již čtvrtou knihu. Ale možná se jen cítí být spisovatelkou, a tak je pro ni normální psát a vydávat knihy – v tom určitě není ojedinělá. Před rolí prozaičky byla Magdaléna Platzová (* 1972) také studentkou filozofie, herečkou, překladatelkou, redaktorkou Literárních novin, nyní pracuje v Respektu.

Ve zmíněném roce 2003 vydala autorka debutovou knihu Sůl, ovce a kamení, na niž o rok později navázala novela Návrat přítelkyně. Obě knihy jako by byly potaženy povlakem neurčitosti – a tak zanechaly velmi mdlý dojem. V roce 2006 však prozaička publikovala román Aaronův skok, a ten dokládal, že ani po dvou nepříliš podařených knihách ještě není radno nad autory lámat hůl.

Román přinesl v současnosti poměrně frekventovaný námět, v němž se skrze určitý aktualizační prvek pražská autorka vrátila do válečné minulosti. Nicméně povedlo se jí příběh podat velmi citlivě a věrohodně.

O tom, jak se psaní Magdalény Platzové vyvíjí dál, vypovídá soubor Recyklovaný muž s podtitulem Povídky. Jejich hlavním motivem je hledání vlastního místa ve světě a partnerské vztahy, potažmo i komplikovaná pozice vzdělané a emancipované ženy, která má být – chce být – manželkou v tradičním slova smyslu.

V některých pasážích se Magdaléna Platzová ukazuje jako velmi pronikavý pozorovatel našich životů, třeba hned v úvodní povídce Vloni touhle dobou: „Rozhovor s mladou inteligentní dívkou, říkal jsem ti, je velmi osvěžující a zároveň bezútěšný. Je totiž nemožné doufat, že by mě někdy mohla úplně pochopit, aniž bych se jí zošklivil.“ To, že si věci dokážeme takhle zformulovat, je jistě znakem určité zralosti, žádné závratné řešení to však ještě nepřináší.

Stejně tak tyto postřehy ještě samy nedokážou, aby povídky, z nichž pocházejí, byly nezapomenutelné. Krátké prózy Magdalény Platzové jsou vyváženými texty, stejně působí celý soubor, ovšem k tomu, aby se dalo mluvit o knižní události a povídkových klenotech přece jen něco chybí. Je zde totiž více sociologie než poezie. A tak Recyklovaný muž působí spíš jako vyznačení oddechového času mezi dvěma (?) výraznými díly.

***

MINIRECENZE

Recyklovaný muž Magdaléna Platzová Vydalo nakladatelství Torst, Praha 2008. 128 stran.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...