Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nezastrašujte mě, ohradil se Nečas u výslechu. Žalobce mu hrozil pokutou

Česko

  15:43
PRAHA - Expremiér Petr Nečas (ODS) byl během svého výslechu dvakrát napomínán. Urážel prý vyšetřovatele a státní zástupce. Nečas na napomenutí odvětil, že se ho žalobci snaží zastrašit. Bývalý premiér nezapomněl ani na obhajobu Jany Nagyové. Podle Nečase jde v jejím případě o osobní mstu bývalých pracovníků Úřadu vlády.

Expremiér Nečas míří na policejní služebnu, kdy vypovídal k otázkám v kauze Nagyová foto: Reuters

Kauza Nagyová v souvislostech:

Dvakrát byl bývalý premiér napomínán, aby neurážel orgány činné v trestním řízení. "Bylo mu řečeno, že za to může dostat pokutu," popsal serveru Lidovky.cz advokát Jiří Matzner. A Nečas dvakrát státním zástupcům odvětil, že se jimi nenechá zastrašovat. Čím měl Nečas žalobce urazit? "Specifikované to nebylo. Nevím, jestli si někdo nevzal něco osobně," řekl Matzner, jenž obhajuje stíhaného důstojníka Milana Kovandu. Server Lidovky.cz zjistil, které věty žalobce zvedly ze židlí, naleznete je v boxu níže.  

Další z advokátů popsal i gestikulaci, která rozhovor žalobce - Nečas provázela. "Bylo vtipné, že státní zástupce při slovech o pokutě na Nečase hrozil prstem." Podle informací serveru Lidovky.cz šlo o ostravského státního zástupce Rostislava Bajgera.

Co žalobce rozzlobilo?

Státní zástupci napomínali Nečase dvakrát. Server Lidovky.cz zjistil, jaké expremiérovy výroky duo žalobců přiměly k napomenutí:

První výrok: "Je absurdní, že po dvaceti letech státu, který má založeny ústavní principy jako demokratický právní stát, existuje určitá skupinka osob v rámci orgánů činných v trestním řízení, která dospěla k názoru, že jednání, která byla doposud běžná, se jako mávnutím kouzelného proutku a telefonního operátora.... (Nečasův proslov v tuto chvíli ukončil státní zástupce)."

Druhý výrok: "Ve vší nahotě se tak ukazuje neobjektivní a selektivní přístup orgánů činných v trestním řízení, které matou veřejnost absurdním korupčním skandálem, který účelově vytváří."    

Právě on celý výslech vedl. "Vedl to pan Bajger. Ivo Ištvan jen seděl a mlčel," řekl serveru Lidovky.cz obhájce Marka Šnajdra Lukáš Trojan.

Podle Ištvana, který podle svědků celou dobu jen nečinně přihlížel, situace nijak dramatická nebyla. "Žádné nervy netekly. To je příliš silné slovo. Pan Nečas nebyl napomínán. Byl poze dvakrát poučen podle trestního řádu, nic víc," řekl serveru Lidovky.cz Ištvan. "Nevím, jestli pan Bajger hrozil prstem," dodal olomoucký žalobce. 

Trojan si myslí, že žalobci mají nervy na pochodu. "Nechápu to, ta reakce byla naprosto neadekvátní, asi jsou nervózní," zhodnotil Trojan reakci žalobců na Nečasovy výroky.

Výroky o Nagyové jsou osobní msta, řekl Nečas

Expremiér u výslechu pokračoval v obhajobě bývalé ředitelky svého kabinetu Jany Nagyové. Podle Nečase jsou výroky, které na její adresu v posledních dnech zaznívaly, osobní mstou bývalých pracovníků vlády. "Podle pana Nečase pracovala spolehlivě a byla poměrně důsledná vůči svým podřízeným. Netrpěla úřednické nešvary," popsal Nečasovu výpověď Matzner. 

"Někteří svědci, kteří v kauze vypovídali a jejichž vyjádření se objevilo v médiích, se s tím nedokázali smířit. Byla pracovitá a pracovitost také vyžadovala. Jde o osobní mstu," řekl Nečas u výpovědi.

V průběhu výslechu bývalý premiér nahlížel do svých poznámek. Bylo jasné, že se na detektivy důkladně připravil. "Měl na papíře poznámky, do kterých se občas díval," líčil advokát. Obhájci obviněných nesměli Nečasovi položit žádné dotazy. Vyšetřovatelé podle všeho čekají až na okamžik, kdy expremiér nebude mít imunitu. 

Ištvan: Nečas to mohl napsat

Server Lidovky.cz se dotázal Ištvana ještě před výslechem, proč si Nečase na dnešek vyšetřovatelé pozvali. Totiž: Nečase coby poslance stále chrání imunita a policie jej nemůže obvinit. Výslech tak budou muset opakovat znova, bude-li politik vydán.

"Je samozřejmě logické, že pokud někdo - a to dokonce veřejně a naléhavě - tvrdí, že má relevantní informace o fungování svého úřadu, tak jej musíme vyslechnout," řekl serveru Lidovky.cz Ištvan, jenž kvůli výslechu přijel do Prahy.

"Samozřejmě nám to mohl napsat, my bychom se tím pečlivě zabývali. Jelikož tak neučinil, tak ať nám tedy řekne, co o věci ví. Uvídíme, jak budeme postupovat dál," řekl Ištvan v pátek před Nečasovým výslechem.

Šťastný: Žádných jednání jsem se neúčastnil

Už o čtyři hodiny dříve na policejní služebnu zamířil poslanec Boris Šťastný (ODS). Detektivové se zajímali o jeho roli během vyjednávání o daňovém balíčku, který zprvu odmítal podpořit, stejně jako "rebelové" Šnajdr, Fuksa a Tluchoř. (VÍCE ČTĚTE ZDE).

"Bylo to velmi klidné, kultivované, nepříliš dlouho trvající," řekl serveru Lidovky.cz Šťastný. "Žádných jednání o čemkoli s daňovým balíčkem jsem se neúčastnil," ujistil novináře po výslechu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat