Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Manželství párů stejného pohlaví má šanci, odpůrci ho nedokázali potopit

Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová foto:  František Vlček, MAFRA

Páry stejného pohlaví dostaly šanci, že se dočkají manželství. Konzervativním odpůrcům sňatků párů gayů či leseb se nepodařilo zamítnout ani vrátit k přepracování návrh změny občanského zákoníku, která má manželství párům stejného pohlaví umožnit. Homosexuální páry mají nyní v Česku nárok pouze na takzvané registrované partnerství, které jim ale negarantuje stejná práva jako manželům.
  11:06aktualizováno  19:30

Pro návrh Zdeňka Kettnera z opozičního hnutí SPD na zamítnutí změny občanského zákoníku hlasovalo 58 ze 141 přítomných poslanců. Kromě poslanců SPD také polovina klubu ODS, čtvrtina klubu ANO a většina lidovců.

Vrátit změnu zákon k přepracování chtělo 64 ze 139 poslanců. Návrhem změny občanského zákoníku se tak nyní budou zabývat výbory Sněmovny.

Manželství stejnopohlavních párů je ve více než 30 státech, i katolickém Irsku a Španělsku

V současnosti jsou více než tři desítky států, které manželství párů stejného pohlaví umožňují. A jsou mezi nimi i katolické státy Španělsko a Irsko. Naposledy k nim před pár dny přibylo Estonsko.

Názor prezidenta Petra Pavla

„Není možné, aby část společnosti měla omezená práva kvůli své sexuální orientaci. Vnímám také, že naše společnost je podle různých průzkumů právní formalizaci vztahů stejnopohlavních párů i jejich rodičovství významně nakloněna.“
(část videozdravice pro konferenci pro konferenci „Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti“ v Senátu 28. června 2023)

„Již nebudeme rozlišovat na my a oni a všechny páry budou mít stejnou důstojnost,“ řekl při představování návrhu na změnu občanského zákoníku jeden z jeho předkladatelů Josef Bernard z hnutí STAN.

Páry stejného pohlaví by po přijetí novely získaly nárok na vznik společného jmění, na vdovský a vdovecký důchod i práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a také přístup k náhradní rodinné péči.

Podle prezidenta Petra Pavla není možné, aby část společnosti měla omezená práva kvůli sexuální orientaci. „Vnímám také, že naše společnost je podle různých průzkumů právní formalizaci vztahů stejnopohlavních párů i jejich rodičovství významně nakloněna,“ uvedl.

Ve hře zůstal i návrh zakotvit do Listiny práv manželství jen jako svazek muže a ženy

Poslanci dali zároveň šanci konkurenčnímu návrhu jiné skupiny poslanců, kteří chtějí naopak do Listiny základních práv, která je součástí Ústavy, zakotvit manželství jako svazek výlučně muže a ženy.

Ve hře ho udrželi poslanci ANO, ODS, SPD a KDU-ČSL Nepodpořili návrh poslankyně Pirátů Kláry Kocmanové, aby se tím už Sněmovna nezabývala. Pro návrh Kocmanové bylo 37 ze 131 přítomných.

Poslanec KDU-ČSL Jiří Navrátil, který nedávno udělal „coming out“ a přihlásil se k homosexuální orientaci, také ve Sněmovně představil návrh novely zákona o registrovaném partnerství, který ve čtvrtek podali lidovečtí poslanci. Navrhují, aby se svazek partnerů stejného pohlaví jmenoval nově partnerství. „Chceme narovnat práva, která se netýkají dětí,“ řekl Navrátil. Podaní návrhu zdůvodnil tím, že lidovci nemohou nikdy hlasovat pro to, aby se sňatkům párů stejného pohlaví říkalo manželství.

Kompromis? Více práv, bez názvu manželství

Šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová ve Sněmovně při jednání o změně občanského zákoníku řekla, že je při dalším projednávání prostor se dohodnout, zda se po narovnání práv bude říkat svazkům párů stejného pohlaví manželství, nebo nějak jinak. „Může se stát, že tomu nakonec nebudeme říkat manželství,“ uvedla Pekarová Adamová.

„Přijde mi, to že z nich děláme lidi jiné kategorie. Mně to přijde nedůstojné,“ řekla o registrovaném partnerství. To dříve považovala za dostatečné, ale změnila názor a je podporovatelkou a spolupředkladatelkou návrhu na „manželství pro všechny“, tedy manželství i pro dva muže či dvě ženy.

„Tisíce let trvá manželství jako svazek muže a ženy,“ řekl nový šéf poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek.

„Já mám problém s tím názvem, ne s tím vnitřkem,“ uvedla poslankyně ANO Berenika Peštová. Nevadí jí narovnání práv sexuálních menšin, ale vadí jí, že by se svazek dvou mužů či dvou žen měl nazývat manželství. Může se to podle ní nazývat třeba partnerství, tak jak navrhují lidovci.

„Je to zavádějící, manipulativní,“ ohradil se místopředseda Sněmovny Jan Skopeček z ODS proti tomu, že se návrhu na umožnění manželství párů stejného pohlaví říká „manželství pro všechny“. Poslanci podle něj rozhodují o možná nejdůležitějším návrhu celého volebního období.

„Každý muž může uzavřít manželství se ženou a každá žena může uzavřít manželství s mužem, a to bez ohledu na sexuální orientaci kteréhokoliv ze snoubenců. Nikdo při uzavření manželství nezjišťuje sexuální preference snoubenců. Homosexuálním osobám v uzavření manželství zákon nijak nebrání a mají v tomto ohledu zcela rovná práva jako osoby heterosexuální,“ řekla poslankyně KDU-ČSL Pavla Golasowská.

Odpor vyvolal svým vystoupením Síla z SPD

Nesouhlasné reakce vyvolalo ale hlavně vystoupení poslance Jana Síly z SPD, který řekl, že čtyřprocentní menšina se snaží přenést na většinovou populaci zátěž své biologické anomálie a že prosazení manželství pro homosexuály zruší překážku rozvoje byznysu soukromých center asistované reprodukce.

„Pokud na to budete mít, tak si v blízké budoucnosti koupíte dítě jako domácího mazlíčka podle svých požadavků, blond klučinu s výškou 190 centimetrů a třeba s IQ 180. No a většina těch, co na to mít nebudou, se stanou podřadnou rasou, jejichž IQ bude dále řízeno neúprosnou Gaussovou křivkou,“ tvrdil poslanec SPD

Zpochybňoval výchovu dětí homosexuálními páry a varoval, že dítě by se mohlo dostat do péče dvou pedofilů. Praha se podle Síly stala centrem prodeje dětí do zahraničí.

„Tohle si myslím, že je úplně mimo, úplně za hranou. A myslím si, že by to vyžadovalo omluvu,“ ohradil se proti Sílovu vystoupení lidovec Michal Kohajda. „Tohle byla opravdu síla,“ hodnotila slova Síly poslankyně ANO Taťána Malá.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková na Twitteru vyzvala lidi s menšinovou sexuální orientací, aby v zájmu zachování vlastního duševního zdraví sněmovní jednání o novele raději nesledovali.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...