5. února 2009 12:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna zakázala zveřejňovat odposlechy

Autor návrhu zákazu zveřejňování odposlechů Marek Benda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autor návrhu zákazu zveřejňování odposlechů Marek Benda | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Poslanecká sněmovna trvá na zákazu zveřejňování odposlechů. Opakovaně schválila novelu trestního řádu, která nařízení obsahuje. Sněmovna tak učinila navzdory námitkám Senátu i médií.

Normu, která v souladu s vládním záměrem zakazuje až na výjimky zveřejňování osobních údajů obětí zločinů, nyní dostane k podpisu prezident.

Sněmovní verzi novely dnes podpořilo 129 ze 161 přítomných poslanců ze všech frakcí vyjma KSČM. Senátní návrh zrušit zamýšlený zákaz zveřejňování odposlechů, pokud nebyly použity jako důkaz v soudním řízení, získal podporu jen čtyř poslanců.

Senát: Zákaz je nadbytečný, zákon tu problematiku řeší
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se k oběma verzím postavil neutrálně. Předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS) upozorňoval na nadbytečnost zákazu, neboť problematiku už řeší zákony o ochraně utajovaných skutečností a o ochraně osobních údajů, který stanoví výjimku pro informace související s výkonem veřejné funkce. "Pokud neumíme využít stávající právní řád, nedává smysl, abychom jej zpřísňovali," marně přesvědčoval poslance senátor.

Sněmovní verzi kritizovaly Evropská asociace vydavatelů novin a Syndikát novinářů ČR, proti zákazu zveřejňování odposlechů se postavili zástupci předních českých deníků a některých časopisů. Zákaz zveřejňování obsahu odposlechů nebo trestních spisů by se podle nich neměl vztahovat na informace o veřejných činitelích.

Za porušení zákazu zveřejňování odposlechů by hrozilo až pětileté vězení nebo až pětimilionová pokuta. Stejná sankce má hrozit za zveřejnění osobních údajů obětí zločinů. Až na výjimky má být zcela zakázáno zveřejňování jmen a jiných osobních údajů obětí, pokud jimi budou děti a mladiství. U starších lidí se má zákaz vztahovat například na oběti kuplířství nebo násilných trestných činů.

Novela měla původně pouze zabránit tomu, aby se v médiích objevovala například jména a tváře týraných a zneužívaných dětí. Týkat by se to mohlo i chlapců a dívek, o které se přetahují jejich rodiče. S návrhem na ochranu dětských obětí přišel vládní výbor pro práva dítěte. Reagoval tak na předloňské případy, například na takzvanou kuřimskou kauzu.

SYNDIKÁT ZVAŽUJE, ŽE SE OBRÁTÍ NA ÚSTAVNÍ SOUD

Za omezování svobody slova považují někteří mediální odborníci dnešní krok Poslanecké sněmovny, která přes námitky Senátu i novinářů opakovaně schválila novelu trestního řádu, která zakazuje zveřejňování odposlechů. Syndikát novinářů v reakci na to vyzval prezidenta Václava Klause, aby novelu nepodepisoval.

"Pokud zákon začne platit, podá syndikát stížnost k Ústavnímu soudu, protože novelu trestního řádu považuje za nepřípustný zásah do práva na svobodu projevu," uvedl dále syndikát ve svém stanovisku. Zákaz zveřejňovat odposlechy není obvyklý ani v řadě jiných států.

Předseda syndikátu Miroslav Jelínek řekl, že zákaz zveřejňování odposlechů pod hrozbou sankce povede k omezení svobody slova a je protiústavní. "Ústava zajišťuje svobodu projevu. Je to něco, co nemá ve dvacetiletém vývoji (po změně režimu) obdoby," dodal k dnešnímu rozhodnutí sněmovny.

Ke kritikům se přidal i šéfredaktor Mladé fronty Dnes Robert Čásenský, jehož list v minulosti některé policejní odposlechy otiskl. "Považujeme to za nešťastné a smutné. Jsem přesvědčen, že většina poslanců se nechala strhnout a vyšla vstříc těm několika poslancům, kteří se nechovají v souladu s morálními a etickými principy," řekl. Podle něj dochází k citelnému zásahu do svobody tisku. "Nevím o žádné jiné civilizované zemi, kde by tomu tak bylo," upozornil.


Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.