Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Limit ročních příjmů pro povinnou DPH se zvýší na 2 miliony korun

Ministr financí Zbyněk Stanjura ve Sněmovně foto:  Petr Topič, MAFRA

Poslanci začali schvalovat vládní daňový balíček. Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS poslancům řekl, že podnikatelům se zvýší limit ročních příjmů pro povinnou registraci k DPH z jednoho na miliony korun a stejně tak se na dva miliony korun rozšíří i možnost využití paušální daně.
  13:06aktualizováno  18:46

„Projekt paušální daně byl jeden z klíčových projektů naší vlády,“ připomněla bývalá ministryně financí za ANO Schillerová.

Ministr financí Stanjura před poslanci hovořil i o prodloužení termínu pro podání následného kontrolního hlášení na výzvu finančního úřadu na 17 kalendářních dní ze současných pěti.

U kontrolních hlášení vláda navrhuje snížení pokut o polovinu u živnostníků, společností s ručením omezeným, které mají jediného společníka a u čtvrtletních plátců DPH.

Součástí daňového balíku je také osvobození bytových družstev od daně z příjmů z bezúplatného převodu spoluvlastnického podílu na bytových domech z majetku obce.

Poslanci změnili zákon o evidenci skutečných majitelů kvůli 179 miliardám z EU

Sněmovna před tím na mimořádné schůzi zrychleně schválila změnu zákona o evidenci skutečných majitelů. „Dokud ho nezměníme, nedostaneme peníze z Národního fondu obnovy,“ řekl poslancům Stanjura. Do Česka může přijít celkem 179 miliard korun. Změnu ještě musí potvrdit Senát a prezident.

Novela ruší rozlišení skutečného majitele jako koncového příjemce nebo jako osoby s koncovým vlivem. „Zásadní změna spočívá v zavedení jednotné materiální charakteristiky skutečného majitele. Ta spočívá v tom, že skutečný majitel právnickou osobu nebo právní uspořádání vlastní nebo kontroluje,“ uvádí se ve zdůvodnění návrhu. Kdo kontroluje, tedy i vlastní společnost.

Pro změnu zákona hlasovalo 145 ze 153 přítomných poslanců, zdrželo se jen osm poslanců opozičního hnutí ANO, mezi nimi bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček a bývalí ministři Richard Brabec a Karel Havlíček.

„Hnutí ANO se paranoidně domnívá, že přijímáme zákony kvůli Andreji Babišovi,“ uvedl Stanjura při projednávání novely.

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová před hlasováním oznámila, že hnutí nebude blokovat zrychlené přijetí návrhu. „Hnutí ANO se nebude podílet na tom, aby bylo ohroženo čerpání peněz z Národního fondu obnovy,“ řekla Schillerová.

Bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO připustil, že je skutečně třeba, aby změna vyšla ve Sbírce zákonů do konce září, na druhou stranu by si podle něj návrh zasloužil, aby ho posoudil ústavně-právní výbor.

Česko se nebude podílet na ruském jaderném výzkumu. Není to udržitelné, řekl Lipavský

Sněmovna ve čtvrtek souhlasila i s výpovědí Dohody o zřízení Spojeného ústavu jaderných výzkumů (SÚJV), který sídlí v městě Dubna v Moskevské oblasti Ruské federace. Pro bylo všech 139 poslanců, kteří hlasovali, 26 se k hlasování nepřihlásilo.

„Tato organizace přežila konec Sovětského svazu a po tři desítky let nějakým způsobem fungovala v uvozovkách na mírové bázi. Nicméně v době jednoznačné ruské agrese proti Ukrajině není udržitelné, aby Česká republika jakkoli dále participovala na fungování tohoto vědeckého ústavu a aby se jakkoli podílela finančně nebo i lidskými kapacitami na ruském jaderném výzkumu,“ řekl ministr zahraničí za Piráty Jan Lipavský.

Česko ročně platilo příspěvek kolem 5,6 milionu dolarů, tedy něco přes 130 milionů korun. O ukončení spolupráce rozhodl bývalý ministr školství Petr Gazdík začátkem března. Uvedl, že nepovažuje za možné nadále spolupracovat na výzkumu jaderných technologií se státem, který vojensky ohrozil mírové využití jaderné energie. Reagoval na útok ruské armády na atomovou elektrárnu v ukrajinském Záporoží. Ruská strana útokem porušila ženevské úmluvy, které zakazují útoky na jaderné zdroje elektrické energie.

Přenos jednání Sněmovny

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat